Ara Pacis – co to jest
Ara Pacis czyli ołtarz pokoju wzniesiony z inicjatywy Oktawiana Augusta, po zakończeniu długotrwałych działań wojennych i zaprowadzeniu pokoju (Pax Romana).
[…] Gdy wróciłem do Rzymu z Hiszpanii i Galii, z sukcesem osiągnąwszy powodzenie w tych prowincjach, […] senat głosował za poświęceniem Ołtarza Pokoju w świątyni na Polu Marsowym za mój powrót i zobowiązał sędziów, kapłanów i Westalki Dziewice do odprawienia dorocznych ofiar.
Res Gestae Divi Augusti
Jego budowa trwała cztery lata. Ołtarz wzniesiono z marmuru karraryjskiego, na planie 11,65×10,62 m. Oryginalnie znajdował się w miejscu, w którym obecnie stoi pałac Palazzo Ottoboni Fiano Almagià. Pierwsze fragmenty znaleziono podczas budowania fundamentów pałacu, w 1566 roku. Było to dziewięć dużych, marmurowych bloków pokrytych płaskorzeźbami. Trafiły one m.in. do Muzeów Watykańskich, Luwru czy do Florencji. Dopiero na początku XX wieku zlecono kompleksowe prace archeologiczne w tym miejscu. W 1938 roku Ara Pacis został zrekonstruowany na polecenie Mussoliniego. Znajduje się w pobliżu swojej pierwotnej lokalizacji (przy Lungotevere in Augusta).
Ołtarz Pokoju – wizyta
Placówka, którą możemy zwiedzać jest swojego rodzaju ewenementem, ponieważ powstała w zasadzie dla jednego obiektu. Budynek jest nowoczesny i oddano go do użytku w 2006 roku. Z pewnością jeśli macie trochę czasu podczas Waszej wizyty w Rzymie to warto go zobaczyć. Imponuje swoim rozmiarem i nie jest popularną destynacją wśród większości turystów przybywających do stolicy Włoch.
Tip: Ołtarz możemy zwiedzać codziennie (oprócz 1.01, 1.05 oraz 25.12) między 9.30-19.30. Koszt biletu to 10,50 euro.
W budynku czasem odbywają się wystawy czasowe, jednak wstęp na nie jest dodatkowo płatny. Dla tych, którzy nie planują w najbliższym czasie podróży do Rzymu dostępne jest również wirtualne zwiedzanie obiektu tutaj. Zdjęcia są świetnej jakości, z dostępnymi opisami w języku angielskim. Poruszanie się jest dość intuicyjne, możemy wirtualnie spacerować, wybrać opcję zdjęć lub wybierać punkty z mapy.
Jeśli interesują cię inne rzymskie zabytki zachęcam do odwiedzin Domu Augusta oraz Muzeów Watykańskich.