Bazylika św. Pankracego za Murami w Rzymie – Historia

Bazylika św. Pankracego to miejsce pomijane przez turystów, nie występuje również w przewodnikach turystycznych po Rzymie. Całkowicie niesłusznie, bo jego bogata i ciekawa historia zasługuje z pewnością na naszą uwagę. Co ciekawe Bazyliką opiekują się polscy zakonnicy, Karmelici Bosi. Podlegają oni pod Warszawską Prowincję Trójcy Przenajświętszej od 1997 roku. Ma ona tytuł Bazyliki Mniejszej i znajduje się w XII dzielnicy Rzymu, Gianicolense, przy Placu San Pancrazio na wzgórzu Janikulum.

Patronem świątyni jest św. Pankracy, kilkunastoletni męczennik. Poniósł on śmierć z rozkazu Dioklecjana 12 maja 304 roku w miejscu, w którym obecnie znajduje się Bazylika. W świątyni znajduje się relikwiarz z jego głową. Pochowano go w katakumbach, znajdujących się obecnie w podziemiach budynku i udostępnionych do zwiedzania. Jest to również miejsce pochówku męczennic świętej Zofii oraz jej córek: Wiary, Nadziei oraz Miłości.

Katakumby można zwiedzać we wtorki (9.30, 10.30, 11.30), środy (9.30, 10.30, 11.30, 16.30, 17.00) oraz czwartki (9.30, 10.30, 11.30). Wstęp wolny

Około 500 roku papież Symmachus polecił wybudowanie Kościoła nad katakumbami, a prawie sto lat później papież Grzegorz Wielki zlecił dobudowanie do świątyni klasztoru. Obiekt był kilkukrotnie przebudowywany. W 1622 roku papież Aleksander VII przekazał go w ręce Zakonu Karmelitów Bosych. Niestety Kościół dość mocno ucierpiał podczas ataku Napoleona (1798), a później Garibaldiego na Rzym (1849). Wojska splądrowały Bazylikę, zbezcześciły relikwie świętego (ocalała tylko głowa).

Bazylika

Bazylika –  Obecnie

Bazylika położona jest przy największym parku krajobrazowym w Rzymie, Villa Doria Pamphili. Znajduje się na ogrodzonym murem terenie, otaczają ją drzewa, można odpocząć na ławce i kontemplować to piękne miejsce. Możemy bez problemu dojechać na miejsce autobusem, bądź dojść spacerem jeżeli zwiedzamy w okolicy choćby punkt widokowy na Janikulum (1 km).

Przy wejściu warto zwrócić uwagę na dwie kolumny w stylu jońskim z VII wieku. Fasada jest ciemnoróżowa, z białymi, marmurowymi obramowaniami okien i drzwi. Warto spojrzeć na rzeźbiony, drewniany sufit. Wzrok przykuwa znajdujący się pod ołtarzem sarkofag z lwimi łapami. To tutaj znajdowały się początkowo relikwie ciała św. Pankracego. Obecny relikwiarz znajduje się w nawie bocznej i wynoszony jest na ołtarz podczas obchodów ku czci Pankracego, 12 maja.

Jeśli wybierasz się do Rzymu zachęcam do zapoznania się z moimi pozostałymi wpisami dotyczącymi Wiecznego Miasta: Ara Pacis w Rzymie – wirtualne zwiedzanieRafael – wystawa na Kwirynale. Wirtualne zwiedzanieDom Augusta – Wirtualne Zwiedzanie.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!