Wybierasz się do Sewilli? Pewnie nigdy nie słyszałeś o miejscowości Italica. Dzięki temu artykułowi dowiesz się dlaczego nie można pominąć tej nieznanej turystom perełki.
Italica – dlaczego warto się tam wybrać?
Italica to starożytne miasto o bardzo długiej i ciekawej historii. Założona już w 206 r. p.n.e. (co czyni ją nastarszą rzymską osadą na Półwyspie Iberyjskim), znajduje się na terenie współczesnej gminy Santiponce. Jest to miejsce urodzenia rzymskich cesarzy Trajana i Hadriana. Italica jest dobrze znana fanom Gry o Tron ponieważ „grała” ona w 7 i 8 sezonie Smoczą Jamę.
Jak dojechać?
Najłatwiej jeśli złapiemy autobus M-170A lub M-170B. Jest to miejski autobus firmy Damas, który startuje z Plaza de Armas w Sewilli. Kierunek to Santiponce, a my wysiadamy pod samą bramą wejściową do obszaru archeologicznego, na przystanku o nazwie Italica.
Tip 1: Koszt biletu to 1,60 euro. Można go kupić u kierowcy.
Wstęp jest darmowy dla obywateli Unii Europejskiej. Dla pozostałych turystów bilet wstępu to 1,5 euro. Jeśli poszukujecie dodatkowych informacji to zachęcam do wizyty na oficjalnej stronie stanowiska archeologicznego w Italice tutaj.
Tip 2: Pamiętajcie, że Italikę można zwiedzać od wtorku do niedzieli. W poniedziałki jest zamknięta!
Obszar archeologiczny to w większości otwarta przestrzeń. Ciężko znaleźć tam skrawek cienia, zabierzcie więc ze sobą butelkę wody i nakrycie głowy. Jedyne miejsce, przy którym można odpocząć to ruiny amfiteatru. My byliśmy tam w lutym, ale nieźle się opaliliśmy.
Italica – atrakcje, czyli co można zobaczyć
- Mury miejskie – kiedyś otaczały obszar ponad 50 hektarów. Będziesz przez nie przechodzić w miejscu, w którym łączą się z dawną główną arterią miasta.
- Amfiteatr – mieścił 25000 widzów, co robi wrażenie jeśli zdamy sobie sprawę, że Italica liczyła 10000 mieszkańców. To najbardziej charakterystyczny zabytek Italici. To właśnie tutaj kręcono pamiętne sceny Gry o Tron.
- Łaźnie termalne
- Dom ptaków – wspaniale zachowane mozaiki z ponad 30 gatunkami ptaków np. papugą, orłem czy pawiem.
- Dom planetarium – nazwany tak ze względu na mozaiki przedstawiające znaki zodiaku oraz bóstwa symbolizujące planety.
- Inne okazałe budynki z pięknymi mozaikami np. Exedra czy Neptune.
Czy to koniec atrakcji? Niekoniecznie. Jeśli macie trochę więcej czasu to warto wybrać się na krótki spacer drogą, którą przyjechaliście autobusem. Po około 700 m zobaczycie znak kierujący w lewo. Jeśli skręcicie to zza płotu będziecie mogli zobaczyć teatr rzymski. Niestety to stanowisko jest zamknięte dla odwiedzających, ale można je obejść i obejrzeć praktycznie dookoła.
Z teatru zaś dzieli nas około 800 m prostą i dość spokojną drogą do kolejnej nieznanej perełki Sewilli – Monasterio de San Isidoro del Campo. Nawet Ci, którzy docierają na teren wykopalisk Italica tutaj na ogół już nie trafiają. Wstęp jest również wolny. Istnieje duża szansa, że będziecie zwiedzać to piękne, dawne opactwo cystersów zupełnie sami. Jego historia zaczyna się już w 1301 roku. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowy, drewniany ołtarz pochodzący z XVI w. oraz wspaiałe krużganki ozdobione XV w. freskami.
Tip 3: Kiedy już skończycie zwiedzać Monasterio nie musicie wracać się na przystanek, na którym wysiedliście. Przy klasztorze zatrzymuje się ten sam autobus w drodze powrotnej do Sewilli.