Konkatedra świętego Jana to prawdziwa perła Valletty, stolicy Malty. Choć miastu nie brakuje wspaniałych zabytków, ten jeden potrafi pozostać w pamięci odwiedzających na dłużej.

Ale co to w ogóle jest Konkatedra? Jest to kościół pozostający pod zwierzchnictwem biskupa diecezji, którego siedziba mieści się przy innej katedrze. Katedra w Valletcie dzieli swój tytuł ze starszą katedrą św. Pawła w Mdinie.

Tip 1: Bilet wstępu to koszt 15 euro. Zwiedzanie możliwe jest od poniedziałku do piątku 9.30-16.30, a w soboty do 12.30. W niedzielę i święta Konkatedra jest wyłączona ze zwiedzania. Więcej informacji tutaj.

Konkatedra

Konkatedra – historia

Wybudowana w latach 1572-1577 na zlecenie wielkiego mistrza Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana, w Polsce częściej spotykanego pod nazwą Kawalerów Maltańskich. Jej projekt jest doskonałym przykładem architektury barokowej, po przestąpieniu progu widok oszałamia. W katedrze znajduje się dziewięć bardzo bogato zdobionych kaplic. Osiem zostało stworzonych dla poszczególnych gałęzi Zakonu. Dziewiąta poświęcona jest Matce Bożej z Filermo, patronce Zakonu. Kościół jest naprawdę wyjątkowy ponieważ nie ma w nim wolnych przestrzeni. Każdy jego centymetr, łącznie z podłogami, jest dekorowany marmurowymi płytami upamiętniającymi rycerzy Zakonu. Autorem wielu prac jest Mattia Preti, kalabryjski artysta, wybitny freskant. Z zewnątrz nic nie zapowiada bogactwa stylu i sztuki, które ujrzymy w środku. Na dzwonnicy znajdują się trzy zegary. Jeden pokazuje godzinę, drugi dzień tygodnia, a trzeci datę.

W oratorium świątyni nie można pominąć obrazu słynnego włoskiego, barokowego malarza Caravaggia, „Ścięcie Jana Chrzciciela”. Jest to największy obraz tego artysty i jedyny, na którym się kiedykolwiek podpisał. Była to dość barwna postać. Skazany na karę śmierci po morderstwie na Polach Marsowych w Rzymie uciekał przed sprawiedliwością trafiając m.in. na Maltę, gdzie zaciągnął się do Zakonu Maltańskiego. Jednak i tam nie zaznał spokoju ponieważ został z niego wydalony za pobicie jednego z rycerzy Zakonu. Po krótkich pobytach na Sycylii oraz w Neapolu zmarł w dziwnych okolicznościach, a jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Tip 2: W środku można robić zdjęcia, ale bez flesza.

Konkatedra

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!