La Pelosa – gdzie się znajduje, zasady wejścia
La Pelosa na Sardynii nazywana jest najpiękniejszą plażą Włoch, a bardzo często nawet Europy. Znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspu, w odległości około 57 km od Alghero. Określa się ją mianem „Włoskich Malediwów”, „Europejskich Karaibów”. Te tytuły przyciągają na nią wielu turystów spragnionych pięknych widoków i wspaniałego wypoczynku. Doprowadziło to do wprowadzenia przez gminę Stintino, na której obszarze leży plaża, szeregu regulacji, które mają ochraniać to piękne miejsce i regulować wypoczynek odwiedzających.
Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie od sezonu 2020 opłat za wstęp na plażę w okresie od czerwca do końca września w wysokości 3,5 euro/osobę. Dodatkowo liczba osób jest limitowana do 1500 osób dziennie. W poprzednich latach na plaży potrafiło przebywać nawet 6000 osób, w związku z tym warto zadbać o to, by odpowiednio wcześniej zarezerwować sobie online możliwość wejścia (w sierpniu wszystkie miejsca były zajęte z wielodniowym wyprzedzeniem). Po przyjechaniu na miejsce w Infopoint wydawane są opaski, które dla obsługi plaży są jednoznaczne z tym, że uiściliście opłatę za wejście na La Pelosę. Oczywiście możecie próbować przyjechać z samego rana, bądź przepłynąć z sąsiednich plaż, natomiast trzeba się liczyć z tym, że zdarzają się kontrole bransoletek. Od początku października nie trzeba się tym już martwić.
Dodatkowo według nowych regulacji na plaży trzeba mieć matę pod ręcznikiem, bądź wasz ręcznik musi być wykonany z mikrofibry. To również może być weryfikowane przez obsługę plaży, a decyzja wiąże się bezpośrednio z ochroną La Pelosy – ma na celu uniknięcie wynoszenia piasku z plaży na sobie. Dla tych, którzy nie mają wymaganych mat istnieje możliwość ich zakupienia od osób, które od godzin rannych oferują produkty rozkładając się przed wejściem na plaże. Na pomoście prowadzącym na La Pelosę są bezpłatne kraniki, które umożliwiają opłukanie stóp z piasku. Dla wygłodniałych istnieje bar-restauracja. W sezonie istnieje możliwość wypożyczenia parasoli oraz leżaków.
Przy plaży znajdują się miejsca parkingowe. Wszystkie mają niebieskie linie, co we Włoszech oznacza parking płatny. Szukając bezpłatnego miejsca parkingowego stracicie tylko czas. Co kawałek stoją parkometry, w których można uiścić opłatę za postój. Koszt to 1,5 euro/godzinę w tygodniu oraz 2 euro/godzinę w weekendy. Co jednak ciekawe, parking płatny jest tylko od 1.06 do 30.09, czyli w tym samym okresie, w którym biletowane jest wejście na samą plażę.
Tip: Na La Pelosę możemy dojechać również autobusem z Alghero. Aktualny rozkład znajdziecie tutaj. Bilet kosztuje 6 euro/osoba.
Jak wygląda?
Plaża La Pelosa charakteryzuje się białym, bardzo drobnym piaskiem. Woda jest krystalicznie czysta. Trudno nazwać ją szmaragdową czy turkusową. Jest tak przejrzysta, że po prostu… niewidoczna. Woda jest bardzo płytka oraz spokojna. Nadaje się więc również na plażowanie z dziećmi. Można odejść naprawdę daleko od brzegu, a poziom wody sięga zaledwie do połowy ud. Należy jednak pamiętać, że plaża jest bardzo krótka. W miesiącach letnich potrafi być więc bardzo zatłoczona. Część osób rozkłada się po prostu na sąsiednich skałach lub na jeszcze mniejszej plaży tuż obok, La Pelosetta.
Dodatkową atrakcją dla odwiedzających jest widok na Torre della Pelosa czyli wieżę znajdującą się na małej wysepce, blisko brzegu. Jeśli widzieliście jakieś ujęcia plaży w internecie to bardzo prawdopodobne, że w kadrze była właśnie ta charakterystyczna wieżyczka. Powstała na pewno przed rokiem 1578, ponieważ wtedy po raz pierwszy wspomniano o niej w oficjalnych dokumentach nadmieniając o potrzebie renowacji obiektu. Z La Pelosy świetnie widoczna jest również Isola Piana, a dopiero za nią znajduje się Isola Asinara, której obszar chroniony jest jako Park Narodowy. W historii wyspa Asinara zasłynęła jako jedno z najlepiej strzeżonych więzień włoskich, przeznaczone głównie dla członków mafii oraz terrorystów. Obecnie popularne miejsce jednodniowych wycieczek (można dopłynąć tam motorówką lub promem z miejscowości Porto Torres).
Jeśli planujecie swój pobyt na Sardynii zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi wyspy: Grotta Ispinigola oraz Sorgenti Su Gologone.