Pinacoteca di Brera – co to jest

Pinacoteca di Brera to muzeum posiadające wyśmienitą kolekcję malarstwa. Tak można by było w skrócie opisać pinakotekę. Ten krótki opis nie oddaje jednak w pełni bogactw, które możemy znaleźć w tej galerii.

Znajduje się w budynku Palazzo di Brera, w Mediolanie, który został wybudowany na pozostałościach XIV wiecznego zakonu humiliatów. W XVI wieku kompleks przeszedł w ręce zakonu jezuitów, którzy otwarli szkołę oraz kolegium. Po jego rozwiązaniu (1773) pałac przeszedł w posiadanie Marii Teresy i przybrał obecną formę.

Otwarta oficjalnie w 1809 roku, już od 1776 służyła studentom dzięki inicjatywie cesarzowej Marii Teresy, która założyła Akademię Sztuk Pięknych. Miejsce zostało zbombardowane podczas II wojny światowej szczęśliwie jednak zbiory ocalały. Dzięki temu dzisiaj możemy podziwiać obrazy takich twórców jak Bramante, Rafael, Tintoretto, Caravaggio, Canaletto.

Pinacoteca di Brera

Tip: Pinacoteca di Brera jest owarta od wtorku do niedzieli, 8.30 – 19.15, a standardowy bilet to koszt 15 euro.

Palazzo di Brera to nie tylko Pinacoteca

Mało kto wie, że do budynku przynależy ogród botaniczny. Wstęp jest wolny, ale żeby znaleźć wejście trzeba wejść do budynku (przebywanie na terenie obiektu nie jest płatne). W środku znajduje się wewnętrzny dziedziniec. Jedno z przejść pod krużgankami, prowadzi do ogrodu. Mapy google niestety tam wariują i kierują nas w złe miejsce. Ogród nie jest duży, ale nie ma tam żadnych turystów, więc jest to dobre miejsce na chwilę odpoczynku wśród zieleni. Na terenie budynku znajdują się też bezpłatne toalety, co można uwzględnić planując zwiedzanie Mediolanu.

Pinacoteca di Brera

Warto zajrzeć też do biblioteki, która jest jedną z największych we Włoszech dostępnych publicznie. Jej otwarcie to również zasługa Marii Teresy Habsburg. Piękne wnętrza, kryształowe żyrandole. Pierwsza sala jest dostępna dla wszystkich, dalsze dla czytelników, także ile zobaczycie to może być odrobinę kwestia szczęścia i humoru osób obsługujących bibliotekę.

Wirtualne zwiedzanie

Obecnie możemy podziwiać najpiękniejsze dzieła sztuki nie wychodząc z domu tutaj. Poruszanie jest dość intuicyjne, a w lewym dolnym rogu znajdziemy odnośnik do dwóch przydatnych rzeczy: mapy rozkładu sal, z odnośnikami do poszczególnych pomieszczeń, oraz opisów oglądanych wnętrz. Opisy są dostępne w języku angielskim i włoskim.

Caravaggio

Jeśli spodobało Ci się podziwianie detali bez pośpiechu i bez tłumu turystów, to zachęcam do zapoznania się z moimi poprzednimi wpisami na temat innych obiektów: Muzeów Watykańskich oraz zwiedzanie za pomocą Google Arts and Culture.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!