Rafael Santi – kim był

Rafael – pisałam już o nim trochę w artykule dotyczącym jego pracy w Stanzach Watykańskich. To genialny włoski malarz i architekt epoki renesansu. Urodzony w Urbino, kontynuował swoją naukę we Florencji gdzie spotkał się z tworami m.in. Leonarda da Vinci oraz Michała Anioła. Stworzył tam już swoje pierwsze wybitne dzieła, dzięki którym zyskał zlecenie z Rzymu, w którym spędził resztę swojego życia.

Był wyjątkowo jak na artystę sumienny, o przyjaznym charakterze. To dodatkowo zapewniało mu popularność w porównaniu do dwóch pozostałych sław Renesansu. Zmarł w wieku zaledwie 37 lat, w swoje urodziny (dzień Wielkiego Piątku). Papież uszanował jego życzenie, by pochować go w rzymskim Panteonie. Zgodnie z jego wolą na nagrobku wyryto słowa: „Tu spoczywa Rafael. Bałem się tego, co niezgłębione, pokonałem zwyczajne, wielkim równy, tylko śmiertelne zmarło ze mną”.

Dość znane jest też epitafium, które napisał dla niego prawdopodobnie Pietro Bembo, a szczególnie fragment: „Tu spoczywa ten, przez którego Natura obawiała się, że zostanie pokonana, a teraz, gdy on nie żyje, boi się że sama (z bólu) umrze”.

Rafael

Rafael Santi – wystawa czasowa na Kwirynale

W tym roku mija 500 rocznica śmierci Rafaela (zmarł dokładnie w 1520 roku). W Rzymie, w dawnych stajniach papieskich na Kwirynale (Scuderie del Quirinale) zorganizowano czasową wystawę jego prac. Jest to największe tego typu wydarzenie na świecie w historii. Dzieła na czas wystawy zostaną sprowadzone m.in. z Galerii Uffizi we Florencji, z Luwru w Paryżu, Galerii Albertina w Wiedniu, Muzeów Watykańskich czy National Gallery w Londynie. Wystawę planowano od 5 marca do 2 czerwca 2020, natomiast ze względu na koronawirua pozostawała przez większy czas zamknięta. Zdecydowano o jej ponownym otwarciu od 2 czerwca i przedłużeniu, aż do 30 sierpnia 2020. Zainteresowanie wydarzeniem wśród  turystów jest ogromne.

Tip: Cena biletu to 15 euro. Otwarte codziennie od 10.00, od niedzieli do czwartku do 20.00, w piątki i soboty do 22.30.

Wystawa ma tytuł „Raffaello 1520-1483”. Jest to bardzo symboliczne ponieważ sale pokazują życie twórcy w odwrotnej kolejności. Otwarcie to replika jego grobowca z Panteonu, potem cofamy się do lat rzymskich, florenckich, a na koniec wracamy z Rafaelem do rodzinnego Urbino. Oprócz obrazów obejrzymy rysunki, arrasy i projekty architektoniczne.

Rafael

Wirtualne zwiedzanie wystawy

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy sobie pozwolić na podróż do Rzymu, zajrzeć na wystawę możemy też z wygodnego fotela. Tutaj znajdziemy spacer w języku angielskim, a tutaj opowieść o kilku obrazach z napisami w języku angielskim.

Jeśli lubisz oglądać bezcenne zbiory zapraszam do moich poprzednich wpisów, np. o Pinakotece Brera, Muzeum Antonia Canovy, czy do Domu Augusta w Rzymie.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!