Sewilla jest świetnym całorocznym kierunkiem wakacyjnym. Miasto jest atrakcyjne i dostępne dla turystów dzięki znajdującemu się stosunkowo blisko od centrum lotnisku Sewilla-San Pablo. Stolica Andaluzji oferuje nam niezwykłe doznania gastronomiczne, przyjazną nawet zimą pogodę, oryginalną architekturę. Stąd wywodzi się barwne flamenco oraz kontrowersyjna korrida. Co warto zobaczyć, gdy już zdecydujemy się, że to właśnie w Sewilli warto spędzić najbliższe wakacje?

Plaza de España (Plac Hiszpański)

Niezwykle fotogeniczny plac znajdujący się w Parku Marii Luizy. Miejsce ściąga tłumy turystów oraz miejscowych zakochanych, o każdej porze dnia i nocy. Duża centralna fontanna, podświetlona po zmroku, kanał po którym można pływać łódką oraz tysiące kolorowych azulejos sprawią, że będziecie chcieli tam z pewnością wracać podczas swojego pobytu. Park jest idealnym miejscem na chwilę wytchnienia wśród zieleni i cichego szemrania wody. Możemy w nim zaobserwować kolorowe papugi, a na chętnych czeka możliwość przejażdżki bryczką. Plaza de España jest miejscem pełnym kolorów i życia także zimą. Przy Plaza América, także na terenie Parku znajdują się Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Życia Codziennego. Wstęp 1,5 euro, bezpłatny dla obywateli Unii Europejskiej. Najlepiej wysiąść na stacji metra Prado de San Sebastián.

Plac Hiszpański

Plac Hiszpański

Katedra i Giralda, Sewilla

Sewilska Katedra Najświętszej Marii Panny robi ogromne wrażenie nawet na tych, którzy nie są zainteresowani architekturą sakralną. Jest największą gotycką świątynią świata i jedną z największych w ogóle. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W drugiej połowie XII wieku w miejscu katedry stał meczet, którego pamiątkami do dnia dzisiejszego są Ogród Pomarańczowy oraz Giralda (dawny minaret). Budowla obiektu, który możemy podziwiać obecnie rozpoczęła się na początku XV wieku i trwała blisko 100 lat. Naprawdę warto zapłacić 10 euro wstępu, by zobaczyć m.in. grób Krzysztofa Kolumba, wyjątkowy Ołtarz Główny (składający się z około 1000 figur!), czy wejść na wieżę. W momencie wybudowania Giralda była najwyższą tego typu konstrukcją na świecie. Czyni ją wyjątkową to, że nie ma w niej schodów, a pnąca się droga, po której dawniej można było wjechać konno.

Katedra w Sewilli

Sewilla

Alcázar, Sewilla

Pierwotnie wybudowany jako siedziba władców arabskich, później przejęty i przebudowany przez władców chrześcijańskich. Jest świetnym przykładem wyjątkowej andaluzyjskiej architektury, która ma rodowód w burzliwej historii tej pięknej krainy. Podobnie jak znajdująca się obok katedra pałac wpisany jest na listę UNESCO. Niektórzy turyści będąc tam po raz pierwszy mogą mieć uczucie déjà vu ponieważ wnętrza zagrały w kilku produkcjach np. „Gra o Tron” czy „Królestwo Niebieskie”. Alcázar był wielokrotnie przebudowywany i dzisiaj jest mieszanką wielu stylów. Pozostaje jednak jednym z najpiękniejszych przykładów budowli Mudéjar czyli średniowiecznej architektury wzorowanej na stylu Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. Warto zagubić się w licznych salach i korytarzach pałacu, a potem odpocząć w pięknych ogrodach.

Alcazar

Alcazar

Torre del Oro

Złota Wieża, stojąca na brzegu rzeki Gwadalkiwir. Powstała w XIII wieku, a swoją nazwę wzięła, według jednej wersji od złota, które było w niej przechowywane, a według innej wersji od pokrytych złotem azulejos, którymi była obłożona. Obecnie w środku mieści się małe Muzeum Morskie. Ze szczytu rozciąga się warty wspinaczki widok, zwłaszcza na katedrę. Wstęp to koszt 3 euro, w poniedziałki bezpłatny. W okolicy Złotej Wieży znajduje się bardzo atrakcyjny odcinek deptaku nad rzeką, ze świetną panoramą drugiego brzegu Gwadalkiwir. Spacer możemy uatrakcyjnić przystankiem w jednej z kafejek podziwiając niezwykłą grę barw podczas zachodu słońca. W pobliżu znajduje się stacja metra Puerta Jerez.

Torre del Oro

Metropol Parasol

Nazywany jest również często Setas de Sevilla (czyli grzybami) ze względu na swój oryginalny kształt. Stosunkowo młoda konstrukcja, bo powstała w 2011 roku znajduje się na placu Encarnación i wykonana została z drewna. Można na nią wjechać, koszt to 5 euro. W podziemiach zaś znajduje się Antiquarium czyli zabezpieczone rzymskie pozostałości odkryte przy okazji budowli grzybów. Plac jest jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców Sewilli. Na schodach budowli, zwłaszcza wieczorem, możemy spotkać tłumy rozgadanej młodzieży, a okoliczne restauracje i bary na ogół wypełnione są po brzegi.

Sewilla

Pałace, Sewilla

W zależności od ilości wolnego czasu oraz zasobności portfela warto zajrzeć do choć jednego ze wspaniałych sewilskich pałaców. Szczególnie warte uwagi są: Palacio de Lebrija, Palacio Las Dueñas, Casa de Pilatos. Pierwszy zwraca uwagę wyjątkowymi mozaikami z czasów rzymskich, które zostały tutaj sprowadzone z ruin rzymskiego miasta Italica leżącego kilka kilometrów od Sewilli. O Italica pisałam więcej tutaj.

Sewilla

Las Dueñas może pochwalić się imponującą kolekcją malarstwa, rzeźb oraz mebli. Do pałacu przynależy też wspaniały ogród, w którym można odpocząć od zgiełku i upału. Obiekt udostępniono turystom do zwiedzania dopiero w 2016 roku, po śmierci jego właścicielki księżnej Alba. Była to barwna postać, której majątek wyceniano na 3 miliardy euro. Jej pełne imię i nazwisko było tak długie (dłuższe niż królowej brytyjskiej), że trafiła do Księgi Rekordów Guinessa!

Ostatni pałac jest chyba najczęściej odwiedzany przez turystów. Być może to zasługa tego, że dość często był miejscem akcji znanych filmów takich jak: „Lawrence z Arabii”, „Harem”, „1492: Wyprawa do raju”, „Królestwo Niebieskie” czy „Wybuchowa Para”. Pałac wyróżnia się unikatowym połączeniem stylów włoskiego renesansu oraz hiszpańskiego Mudéjar.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!