Dom Augusta – gdzie to jest?

Dom Augusta znajduje się na Palatynie, w Rzymie. Najłatwiej dostaniemy się tam jadąc do stacji Koloseum linią metra B. Odkryto go w latach 70 i od tego czasu, aż do 2008 poddawano skrupulatnej konserwacji przez zespół archeologów. Został otwarty dla zwiedzających, natomiast liczba turystów jest ściśle limitowana. Małe grupy są wpuszczane co pół godziny, tylko do godziny 14.00. Dlatego pamiętajmy o wcześniejszej rezerwacji na zwiedzanie tego miejsca!

Palatyn

TIP: Wejście jest możliwe tylko na podstawie biletu SUPER, cena 18 euro (w jego cenie można zwiedzać też m.in. Koloseum, Forum Romanum, Dom Liwii czy Muzea Palatyńskie). Rejestracja terminu wizyty online to dodatkowe 2 euro.

Oktawian zamieszkiwał budynek zanim został cesarzem. Według legend, a raczej chwytów propagandowych tamtych czasów, powstał on na miejscu szałasu Romulusa. Miało to nawiązywać do historii miasta i ukazać Augusta jako nowego założyciela Rzymu. Podobno cesarz kochał to miejsce, a dzisiaj podziwiać możemy jego pracownię czy sypialnię. Piękne dekoracje ścienne są czymś niezwykle cennym i unikatowym.

Dom Augusta

Wirtualne zwiedzanie

Dom Augusta możemy zwiedzić też w komfortowych warunkach klikając na ten link. Zadziwiać może fakt, że wiele z malowideł udało się konserwatorom odtworzyć praktycznie w całości. Oszałamiają pięknymi barwami, w tym słynną czerwienią pompejańską. Podziwiać możemy m.in. Salę Masek (Salla delle Maschere), Salę Girland (Sala dei Festoni), Gabinet Augusta (Studio di Augusto) i inne.

Budowlę Oktawian kupił od niejakiego Hortensjusza i przebudował na swoje potrzeby. Ostatecznie jednak, po zostaniu Augustem, uznał że jego nowy tytuł zobowiązuje do zamieszkania w bardziej okazałym pałacu. Część budynków zniszczono, a część niższych kondygnacji zasypano i potraktowano jako fundament nowej siedziby. Z perspektywy czasu decyzja okazała się bardzo szczęśliwa dla Domu Augusta. Z nowego, imponującego budynku nie pozostało nic. Stary, zakonserwowany dzięki piasku którym był zasypany, zachował się w zachwycającym stanie.

Strona umożliwia obejrzenia każdego pomieszczenia w perspektywie 360 stopni, nawigacja jest bardzo intuicyjna, a przechodzenie do kolejnych pomieszczeń proste.

Dom Augusta

Jeśli interesuje Cię tematyka wirtualnego zwiedzania zapoznaj się koniecznie z moim postami dotyczącymi Muzeów Watykańskich, Pinacoteca di Brera w Mediolanie czy Galerii Uffizi we Florencji.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!