Bazylika św. Klemensa znajduje się w samym sercu Wiecznego Miasta, nieopodal Koloseum. To jedna z najbardziej fascynujących świątyń chrześcijaństwa. Niezwykła nie tylko ze względu na swoją bogatą historię i znaczenie religijne, ale także dzięki ukrytym pod jej podłogą podziemiom.

Historia Bazyliki

Bazylika św. Klemensa jest poświęcona trzeciemu papieżowi po św. Piotrze, św. Klemensowi I, który zginął śmiercią męczeńską. To jedno z miejsc w Rzymie, które pozwala zrozumieć warstwowość historyczną miasta. Obecną bazylikę datuje się na początek XII wieku. Zbudowana ją na fundamencie kościoła z IV wieku. Ten z kolei spoczywa na jeszcze starszych budowlach. Jedną z nich jest dom z I wieku, który prawdopodobnie służył jako miejsce wczesnochrześcijańskich spotkań (titulus). Najgłębiej zobaczyć możemy mitreum – świątynię poświęconą Mitrze, bogowi z Azji Mniejszej. W dwóch miejsach na trasie możemy usłyszeć wartko płynący, podziemny strumień.

Bazylika św. Klemensa

Odkrycie niższych poziomów kościoła nastąpiło w XIX wieku przez irlandzkiego księdza, Josepha Mullooly’ego. Jednym z największych odkryć są dobrze zachowane freski przedstawiające sceny z życia św. Klemensa. Uwagę włochów przykuwa fresk „Legenda Syzyniusza” (XI wiek), na którym znajduje się jeden z najstarszych napisów w lokalnym dialekcie romanesco. W podziemiach znajduje się również grób św. Cyryla, do którego pielgrzymują wierni z krajów bałkańskich.

starożytny Rzym

W obecnej bazylice warto zwrócić uwagę na piękną mozaikę w apsydzie czy posadzkę w charakterystycznym stylu kosmateski. W ołtarzu znajduje się grób św. Klemensa. Wspaniały drewniany sufit pochodzi z XVIII wieku.

bazylika św. Klemensa

Bazylika św. Klemensa – zwiedzanie

Bazylika św. Klemensa jest otwarta od 9.00-12.30 oraz 14.00-18.00 (w niedziele 12.00-18.00). Wstęp do kościoła jest darmowy, natomiast bilet wstępu do podziemi kosztuje 10 euro (istnieją też bilety ulgowe). Bilety można kupić na miejscu lub zarezerwować online. Na spokojne zwiedzanie trzeba przeznaczyć około 40 minut.

Zapraszam do podróży po Rzymie z moimi pozostałymi artykułami: Palazzo Colonna, Via Appia Antica, Vicus Caprarius, La Scatola Archeologica, Hale TrajanaCase Romane del Celio, Muzeum Forma Urbis.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!