Gozo to druga co do wielkości oraz gęstości zaludnienia wyspa archipelagu maltańskiego. Zamieszkuje ją ponad 37 tysięcy osób, a od Malty dzieli około 5 km. Na Gozo można dotrzeć promem, który kosztuje 4,65 euro w obie strony (bilet w kasie kupuje się dopiero w drodze powrotnej z Gozo). Podróż trwa około 25-30 minut. Wypływamy z portu w miejscowości Cirkewwa, a dopływamy do miejscowości Mgarr. Po wyjściu z promu, zaraz za budynkiem terminalu, znajduje się przystanek autobusowy. Co warto zobaczyć podczas naszego pobytu na tej pięknej wyspie?

1. Victoria (Rabat): stolica Gozo

Nad miastem góruje Cytadela skąd roztacza się wyjątkowy widok na miasto oraz okolicę.

Victoria

W obrębie murów Cytadeli warto zajrzeć m.in. do:

  • Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – barokowa świątynia, w której przechowywana jest relikwia (kość ramienia) św. Urszuli, patronki wyspy. W środku znajduje się fresk iluzjonistyczny imitujący nieistniejącą kopułę. Przed wejściem do katedry stoi pomnik Jana Pawła II.

Victoria

  • Muzeum Katedralnego – kolekcja ornatów, obrazów i sprzętów liturgicznych.
  • Muzeum Archeologicznego – eksponuje znaleziska z megalitycznych ruin Ggantija, ale również przedmioty z czasów rzymskich czy fenickich.
  • Gran Castello – Muzeum Folkloru – jest to ciekawa placówka, powstała z kilku sąsiadujących ze sobą budynków. Podczas wizyty pniemy się po schodach na kilka poziomów, wychodzimy nawet na wewnętrzny taras, a to wszystko podziwiając np. typową kuchnię, sypialnię czy ekspozycję narzędzi rolniczych, rzemieślniczych i rybackich.
  • Starego Więzienia – największą ciekawostką tego miejsca są oryginalne graffiti więźniów wyryte w wapiennych ścianach. Przez 4 miesiące był tu nawet więziony Jean de la Valette, późniejszy Wielki Mistrz (jego imieniem nazwano później stolicę Malty, Vallettę).
  • Muzeum Przyrodniczego – muzeum w starym stylu przedstawiające eksponaty lokalnej flory i fauny. Polecam raczej zainteresowanym tematem.

Poza murami Cytadeli, na placu Świętego Jerzego, znajduje się barokowa Bazylika Świętego Jerzego. Baldachim z brązu nad ołtarzem jest odwzorowaniem tego z Bazyliki Św. Piotra w Rzymie.

2. Xaghra: Świątynie Ggantija

Kompleks został wpisany na listę UNESCO jako pierwszy ze wszystkich budowli megalitycznych na wyspach maltańskich. Według badań powstał między 3600, a 3200 r. p.n.e. Składał się z dwóch świątyń złączonych wspólną fasadą. Świątynie były używane przez okres 1000 lat, po których kultura obiektów megalitycznych zaniknęła w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. W latach 2500-1500 p.n.e. obiekty te były używane jako cmentarz. Ggantija została wzniesiona ok. tysiąca lat wcześniej niż egipskie piramidy czy Stonehenge. Jej nazwa oznaczająca miejsce gigantów wzięła się z wierzeń mieszkańców, że obiekty zbudowali zamieszkujący wyspę giganci. Trudno im się dziwić, niektóre z kamiennych bloków ważą nawet 50 ton!

Ggantija

W Xaghra znajduje się jeszcze jedna, ciekawa atrakcja. To wiatrak Ta’ Kola Windmill, który przetrwał do dzisiaj w oryginalnym stanie. Możemy zobaczyć mechanizm napędzający wiatrak, a także zwiedzić pomieszczenia, w których mieszkał młynarz ze swoją rodziną.

Gozo

3. Dwejra

Kiedyś ta zatoka znana była przede wszystkim z Azure Widow, formacji skalnej, która zdobyła swoją popularność poprzez „występ” w serialu Gran o Tron. Mimo, że ten piękny łuk skalny zawalił się w 2017 roku to wciąż warto tutaj przyjechać. To naprawdę piękny kawałek wybrzeża, gdzie możemy podziwiać m.in.:

– Inland Sea – wewnętrzne morze. To poniekąd mała, piaszczysta zatoczka, która niemal w całości odgrodzona jest od morza solidną, wysoką skałą. Niemal, bo znajduje się w niej mały przesmyk, dzięki czemu fale morskie przedostają się do tego wewnętrznego akwenu, a turyści w pogodne dni mogą się wybrać na krótki rejs łódką.

– Fungus Rock – nazwa tej wysepki wzięła się od rośliny ją porastającej, z której joannici produkowali swoje leki. Było to rzadkie cynomorium szkarłatne, mylnie określane jako grzyb. Co ciekawe, ze względu na swoją wartość była chroniona przez strażników całą dobę, a za kradzież groziły ciężkie kary.

Gozo

4. Plaże i wybrzeże na Gozo

Wyspa słynie z pięknego wybrzeża i wspaniałej, krystalicznie czystej wody. Typowych plaż nie ma tu jednak zbyt wiele. Mimo to kilka z nich z pewnością zasługuje na naszą uwagę:

Xlendi – urokliwa mała miejscowość znajduje się w wąskiej zatoczce z kamienistą plażą. Oprócz słonecznego relaksu można wspiąć się krótką ścieżką na klif, czy przespacerować się do wieży strażniczej i salin, które znajdują się nieopodal.

Marsalforn – chyba najbardziej wakacyjna miejscowość na wyspie. Znajduje się tutaj kilka hoteli, wybudowanych wokół zatoki, restauracja oraz plaża z grubym piaskiem.

Marsalforn

Ramla – najładniejsza plaża na Gozo, z piaskiem o czerwony odcieniu. Mimo, że nie znajduje się w mieście, można z łatwością dojechać tam autobusem. Dodatkowo znana z tego, że na zboczu przy plaży znajduje się Jaskinia Kalipso (Calypso Cave). Według tradycji jest to miejsce, w którym zamieszkiwała nimfa Kalipso, która przetrzymywała Odyseusza 7 lat podczas jego drogi do domu. Niestety jaskinia jakiś czas temu zawaliła się, i choć opisana przed wejściem, wstęp do niej jest zagrodzony. Dostępny jest za to taras widokowy na okolicę.

Gozo

Klify Ta’ Ċenċ – choć niższe niż klify Dingli na Malcie, o których pisałam w tym artykule, to robią jeszcze większe wrażenie. Teren jest dziki (należy bardzo uważać eksplorując okolicę, bo klify nie są w żaden sposób ogrodzone!), a widok jest oszałamiający. Panorama rozpościera się na sąsiednie Comino oraz Maltę. Szczególnie malowniczo wyglądają tuż przed zachodem słońca, oświetlone złotymi promieniami. To jedno z miejsc, które zrobiły na mnie największe wrażenie na Gozo. Ciągną się wzdłuż morza przez jakieś 2 km do Klifów Sanap.

Gozo

5. Gozo – miejsca kultu

  • Bazylika Najświętszej Maryi Panny Ta’ Pinu – to ważne miejsce kultu i pielgrzymek jest stosunkowo rzadko odwiedzane przez turystów. Znajduje się z dala od innych atrakcji wyspy. Głos Matki Bożej zachęcający do zmówienia modlitwy Zdrowaś Maryjo usłyszała lokalna rolniczka. Kościół odwiedził podczas swojej podróży na Maltę również Jan Paweł II.

Gozo

  • Rotunda św. Jana Chrzciciela w Xewkija – jest widoczna z wielu miejsc na wyspie, szczególnie na trasie z portu Mgarr do stolicy Victorii. Warto zatrzymać się tu na chwilę. W kościele znajduje się podobno trzecia co do wielkości na świecie, niepodparta niczym kopuła. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy.

Xewkija

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!