Praga – Top 5 atrakcji

Praga to atrakcyjny i bliski kierunek zarówno na krótkie np. weekendowe wypady, ale także na dłuższe wakacje. Oferuje wspaniałe zabytki, piękne widoki oraz smaczną kuchnię. Co zatem warto zobaczyć podczas naszej wizyty?

1. Kompleks zamkowy na Hradczanach z katedrą świętego Wita

Zamek Praski, nazywany inaczej zamkiem na Hradczanach (od nazwy dzielnicy, w której się znajduje) leży na wzgórzu malowniczo wyrastającym nad Wełtawą. Jego położenie oraz wielkość (wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy powierzchniowo zamek na świecie!) powodują, że wyróżnia się w panoramie miasta. Na terenie kompleksu znajdują się takie perełki jak:

  • Katedra św. Wita – wspaniała gotycka świątynia, w której znajdują się 22 kaplice. Wśród najważniejszych możemy wyróżnić kaplicę św. Wacława (XIV wiek; wyróżnia się przepięknymi malowidłami; znajduje się w niej grobowiec świętego) oraz kaplicę św. Nepomucena (kryje umieszczone w ołtarzu relikwie św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników, zamordowanych w 1003 r. w wielkopolskim Międzyrzeczu oraz Mauzoleum św. Jana Nepomucena). W kościelnej dzwonnicy mieszczą się największe czeskie dzwony. Bogate zbiory (jedne z największych w Europie) podziwiać można w katedralnym skarbcu. Świątynia jest ciasno wkomponowana w zabudowę. Trudno objąć ją wzrokiem, a jeszcze trudniej aparatem.

Wstęp jest płatny, obowiązują bilety łączone z pozostałymi atrakcjami kompleksu zamkowego (nie ma możliwości wykupienia biletu tylko do katedry). Cena to 250 koron czeskich, więcej informacji znajdziecie na stronie Zamku na Hradczanach. 

Katedra w Pradze

  • Złota Uliczka – jej nazwa wzięła się prawdopodobnie od jej dawnych mieszkańców, żydowskich złotników. Według legendy szukano tutaj sposobu na wytworzenie kamienia filozoficznego. Dziś urokliwe, niskie domki przyciągają morze turystów. Warto pojawić się tutaj jak najwcześniej rano, by uniknąć tłumów.

Złota Uliczka

  • Stary Pałac Królewski – w jego wnętrzach znajdują się cenne miejsca takie jak kaplica Wszystkich Świętych, Sala Władysławowska (najbardziej reprezentacyjna, używana przy okazji ważnych wydarzeń państwowych) oraz Schody Jeździeckie (umożliwiały kiedyś rycerzom wjazd konno do Sali Władysławowskiej).
  • Bazylika św. Jerzego – najstarszy kościół w mieście o romańskim wnętrzu, z charakterystyczną czerwoną fasadą.

2. Most Karola, Praga

Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że most jest symbolem Pragi. Często bardzo zatłoczony przez grupy turystów oraz lokalnych artystów wystawiających tam swoje prace: ręcznie malowane obrazy czy biżuterię. By zobaczyć go w innym wydaniu warto pojawić się na nim wcześnie rano, gdy miasto jeszcze śpi. Unosząca się poranna mgła dodaje tajemniczości, a my w spokoju możemy przyjrzeć się detalom barokowych figur świętych. Podobno pogłaskanie psa na rzeźbie św. Nepomucena przynosi szczęście!

Praga

Praga

3. Stare Miasto (Rynek Staromiejski) z Zegarem Orloj

Praska starówka wpisana jest na listę UNESCO. Podczas świąt zapełnia się kramami z wybornymi smakołykami. Gdy jest zimno polecam gorące trdelniki, o zniewalającym zapachu, z nutellą w środku. Można spróbować również świeżo robionych owoców w czekoladzie. Na rynku znajduje się pomnik Jana Husa. Wśród budowli przyciągających uwagę są:

  • Ratusz Staromiejski – wzniesiony w stylu gotyckim, później przebudowywany. Na jego ścianie znajduje się Zegar Orloj. Jest dużą atrakcją, o pełnych godzinach zbierają się pod nim spore grupy turystów czekających na pokaz ruchomych figurek będących częścią mechanizmu zegarowego. Skonstruowany w 1410 roku oprócz godziny pokazuje także położenie ciał niebieskich.

Zegar Orloj

  • Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem – jego sylwetka mocno wyróżnia się w krajobrazie okolicy. Gotycka sylwetka, z dwoma wieżami przykuwa wzrok. W środku znajdują się najstarsze w mieście organy.

Stare Miasto

  • Klementinum – idąc w kierunku mostu Karola natkniemy się na dawne kolegium jezuickie, w którym obecnie działa Biblioteka Narodowa. Można w niej zwiedzić wspaniale zachowane barokowe wnętrza czy wejść na wieżę astronomiczną. Wśród eksponatów jest m.in. średniowieczny Kodeks Wyszehradzki.

4. Wieża na Wzgórzu Petrin, Praga

Urokliwe miejsce na mapie Pragi szczególnie upodobały sobie zakochane pary. Idąc od strony Zamku Praskiego podążamy malowniczą ścieżką wśród sadów, by wspiąć się na szczyt wzgórza. Dla dzieci atrakcją może być wjazd kolejką. Na mecie czeka na nas niespodzianka w postaci miniaturowej wieży Eiffla wybudowanej w 1891 roku, udostępnionej dla turystów. Warto pokonać te dodatkowe schody, by rozkoszować się wyjątkową panoramą miasta. Bilet: 150 CZK, czynna codziennie.

Wzgórze Petrin

Praga

5. Wyszehrad

Jedna z pierwszych siedzib książąt czeskich, ważna dla historii kraju (pierwszy zamek w tym miejscu miał powstać na polecenie Libuszy, według legendy wnuczki Czecha). Obecnie warto tu przyjechać, by połączyć zwiedzanie ze spacerem po zielonym terenie, mniej obleganym przez turystów niż centrum Pragi. Atrakcje znajdują się na ufortyfikowanym wzgórzu, z którego roztacza się ładna panorama na Wełtawę i miasto. Najstarszą zachowaną budowlą jest Rotunda świętego Marcina z drugiej połowy XI wieku. Uwagę zwraca sylwetka Bazyliki św. Piotra i Pawła, obok której znajduje się cmentarz, na którym chowano osoby zasłużone dla czeskiej kultury (m.in. Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Alfons Mucha).

Wyszehrad

Zachęcam do obserwowania mojej strony na Facebooku, Świat według Blondynki, dzięki temu będziecie zawsze na bieżąco z wszystkimi nowymi treściami, które pojawiają się na stronie.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł zapraszam również do lektury moich wpisów dotyczących: Malty, Gozo, Sewilli czy Mediolanu.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!