Reggio di Calabria – co warto zobaczyć?

W poprzednim wpisie zawarłam informację jak dotrzeć do Reggio di Calabria oraz gdzie zjeść najlepsze lody. Jeśli jeszcze się z nim nie zapoznałeś to zapraszam do lektury. Czas przejść do najciekawszych atrakcji miasta.

Zabytki starożytności:
  • Le Mura Greche – kiedyś chroniły miasto, dzisiaj to dwa rzędy kamieni blisko promenady nadmorskiej. Będąc w okolicy warto rzucić okiem. Malutki teren jest ogrodzony, ruiny oglądamy zza płotka. Ciekawe dla pasjonatów historii, w pozostałych przypadkach raczej szybko znikną z pamięci.
  • Le Terme Romane – znajdziemy je zaraz obok murów, stan dawnych łaźni jest odrobinę ciekawszy. Raczej nie poświęcimy jednak na nie więcej niż kilka minut.

Terme Romane

Promenada:
  • Lungomare Falconata – przyznam, że kwestia dość dyskusyjna. Nazywana najpiękniejszym kilometrem Włoch. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, jednakże według mojej opinii ten przydomek jest … trochę na wyrost. Oczywiście ciekawym doznaniem jest spacer deptakiem z widokiem na Sycylię po drugiej stronie cieśniny, widok Etny przy dobrej widoczności. Towarzyszą nam ładne palmy i kilka ciekawych willi: Palazzo Zani, Palazzo Giuffre, Palazzo Spinelli czy Villa Genoese Zerbi. Ale jednocześnie jest tam dość hałaśliwie (duży ruch aut), spotkamy się ze sporą ilością śmieci (zwłaszcza na odcinku końcowym, zbliżając się do dworca kolejowego). Musimy pamiętać, że Reggio to nie jest mała, nadmorska miejscowość.

Reggio di Calabria

Muzea:
  • Museo Nazionale della Magna Graecia – kilka pięter skrywa skarby z Reggio, ale również kilku innych greckich kolonii takich jak Locri, Medma, Metauros czy Kaulonia. Jednak to po co warto tutaj wejść i co jest chyba najbardziej zapadającą w pamięć rzeczą z Reggio di Calabia są wyjątkowe brązy z Riace. Dwóch nagich wojowników z brązu, datowanych na V wiek p.n.e., spoczywało  na dnie Morza Jońskiego. Odkryte zostały przez przypadkowego nurka w 1972 roku, 300 metrów od wybrzeża. Postacie mają około 2 metrów wzrostu, znajdują się w osobnej sali, do której wchodzi się przez specjalną komorę. Robią naprawdę niesamowite wrażenie kunsztem wykonania. Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum tutaj.

Tip 1: Muzem jest zamknięte w poniedziałki. W pozostałe dni jest czynne od 9.00-20.00. Cena biletu to 8 euro, w środy 6 euro.

  • Castello Aragonese – Zamek, do którego wstęp jest wolny, gości wystawy sztuki współczesnej.

Reggio di Calabria

  • Piccolo Museo San Paolo oraz Sanktuarium San Paolo – Kościół posiada troje drzwi z brązu (drzwi dobra, zła oraz przedstawiające żywot świętego Pawła) oraz złotą mozaikę o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Muzeum może zainteresować zaś wielbicieli ikon, nie tylko włoskich ale i rosyjskich czy greckich.

Tip 2: Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Otwarte w środy, soboty oraz niedziele od 9.00-12.00.

  • Duomo – Katedra odbudowana po 1908 roku.

Czy warto odwiedzić Reggio di Calabria? Z pewnością nie jest to typowa turystyczna miejscowość. Nie znajdziemy tutaj znanych zabytków. Nie wydaje się również atrakcyjna na dłuższy pobyt. Jeśli komuś niestraszne są duże, jak na Kalabrię, miasta to mimo wszystko zachęcam nawet do krótkiej wizyty. Brązy z Riace są z pewnością warte naszej uwagi. A przy dobrej widoczności panorama brzegu Sycylii z Etną w tle może zostać w naszych sercach na dłużej.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!