Wirtualne zwiedzanie umożliwia nam poznawanie miejsc, w które normalnie nie jesteśmy w stanie dotrzeć. W poprzednim wpisie pokazałam wam jak poruszać się po Stanzach Rafaela w Muzeach Watykańskich. Dzisiaj chciałabym zwrócić uwagę na ciekawą aplikację – Google Arts and Culture. Aby korzystać z niej na telefonach, wystarczy pobrać aplikację ze sklepu Play. Strona działa również na komputerze. Wystarczy kliknąć tutaj. Korzystając z tej opcji mamy możliwość odwiedzenia wielu miejsc, na różnych kontynentach. Wśród nich warto wymienić choćby Galerię Uffizi, Muzea Kapitolińskie, Muzeum Archeologiczne w Neapolu, Muzeum MoMA w Nowym Jorku, Pergamon w Berlinie, Wersal w Paryżu i wiele, wiele innych. Dzisiaj chciałabym skupić się na pierwszym z nich.

Wirtualne Zwiedzanie

Wirtualne zwiedzanie – Galeria Uffizi

Poruszając się po Galerii możemy skupić się na oglądaniu poszczególnych obrazów bądź wystaw lub wybrać tryb eksplorowania korytarzy, sala po sali, na poszczególnych piętrach. A jest co oglądać. Znajdują się tutaj dzieła takich artystów jak Leonardo da Vinci, Rafaela, Botticellego, Michała Anioła, Goi, Caravaggia Rubensa czy van Dycka. Tą niesamowitą kolekcję obrazów i rzeźb zebrali przez kilka pokoleń Medyceusze. Samą Galerię zaprojektował w 1560 Giorgio Vasari, na polecenie Kosmy I. Budowano ją przez następnych 20 lat. Galeria była bohaterką filmów dokumentalnych takich jak „Galeria Uffizi we Florencji: podróż w głąb Renesansu”. Przeniknęła również do kultury popularnej dzięki filmom takim jak Inferno na podstawie książki Dana Browna czy Six Underground znanego reżysera Michaela Baya.

Florencja

Galeria Uffizi – sale 9-14

Poruszając się po tych salach możemy podziwiać takie arcydzieła Sandra Boticellego jak Wiosna, Narodziny Wenus, Atena z centaurem, Madonna Magnificat. Boticelli jest reprezentantem wczesnego renesansu. Należał do Szkoły Florenckiej, pod patronatem Lorenzo Medici, i we Florencji poza dwoma kilkumiesięcznymi wyjazdami (do Pizy i Rzymu) spędził i tworzył całe życie. Narodziny Wenus są znane nawet tym, którzy na co dzień nie interesują się sztuką. Przedstawiają moment narodzin Wenus z piany morskiej. Owiewa ją wiatr zachodni Zefir, pod postacią młodzieńca i dziewczyny. Hora (jedna z bogiń pór roku) zarzuca na nią kwieciste okrycie. Ten krajobraz morski, oszałamiający swoją metafizyczną symboliką i wręcz nierealnym poziomem wykonania, jest oświetlany przez bardzo miękkie, delikatne światło. Patrząc na ten obraz można dostrzec dążenie do doskonałości antycznej, klasycznej formy.

Narodziny Wenus

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!