Budapeszt – najciekawsze atrakcje, TOP 10

Budapeszt to niezwykle malowniczo położone miasto nad Dunajem. Powstało poprzez połączenie Budy i Obudy (część prawobrzeżna) oraz Pesztu (część lewobrzeżna). Obecnie bardzo popularne są rejsy widokowe, które pozwalają zobaczyć najważniejsze atrakcje stolicy Węgier z zupełnie innej perspektywy. Co zatem warto zobaczyć w mieście Budapeszt?

1. Parlament

Charakterystyczna bryła parlamentu kojarzona jest chyba przez wszystkich, nawet jeśli nigdy nie byli w Budapeszcie. Wybudowano go na 1000-lecie państwa węgierskiego, prace ukończono w 1904 roku. To prawdziwy symbol miasta uwieczniany na pocztówkach, wyróżniający się punkt panoramy. Warto obejść go dookoła, ale także podziwiać z naprzeciwka, z drugiego brzegu Dunaju. Stamtąd widok zapiera dech w piersiach, parlament można ująć na fotografii w całości. Szczególnie pięknie wygląda podczas zachodu słońca. Warto również udać się na zwiedzanie jego wnętrz z przewodnikiem. Cena biletu to 3500 HUF (około 44 złote), można je zakupić online lub w kasach. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach, między 9 a 16, przez cały tydzień.

Budapeszt

Budapeszt

2. Wzgórze Zamkowe: Zamek Królewski, Baszta Rybacka i Kościół świętego Macieja

Wzgórze zamkowe w Budapeszcie jest w całości wpisane na listę UNESCO. Teren jest niesamowicie urokliwy: wąskie, średniowieczne uliczki, kawiarenki i oczywiście niezwykłe zabytki. Warto spędzić tutaj kilka godzin. Teren jest na tyle duży, że choć przy największych atrakcjach spotkamy sporo turystów to jednak znajdziemy też alejki, w których będziemy mogli się zagubić delektując spokojną atmosferą. Na wzgórze możemy dostać się pieszo oraz kolejką, która kursuje regularnie z okolic Mostu Łańcuchowego. Wśród najbardziej charakterystycznych budynków są:

  • Zamek Królewski – dumnie wznosi się na wzgórzu dominując panoramę Budy (prawobrzeżna część miasta). Obecnie stojący obiekt został odbudowany po II wojnie światowej dlatego też nie zwiedzimy żadnych oryginalnych wnętrz apartamentów królewskich. W środku mieści się Muzeum Historii Budapesztu  oraz Węgierska Galeria Narodowa. Bezpłatnie możemy spacerować po dziedzińcu zamkowym, podziwiać panoramę z punktu widokowego, podejść do fontanny Macieja (przedstawiającą króla Macieja Korwina na polowaniu).

Zamek Królewski w Budapeszcie

  • Ogrody Várkert Bazar – jeśli potrzebujemy chwili wytchnienia od upałów wśród zieleni to warto udać się do tego niedawno odświeżonego i przebudowanego kompleksu ogrodowego. Znajduje się u stóp zamku, jeśli nie mamy ochoty na spacer zjedziemy do niego również wygodną windą.
  • Baszta Rybacka – jedno z najbardziej romantycznych i fotogenicznych miejsc w Budapeszcie. Zarówno w ciągu dnia jak i po zmroku spotkamy tutaj wiele zakochanych par, odbywają się sesje ślubne, można też coś przekąsić. Architektura budynku jest jak z bajki. Dolne tarasy są udostępnione za darmo, na wyższe obowiązują bilety wstępu. Warto wejść w każdy zaułek, bo czasem odsłania on przed nami zupełnie inną panoramę.

Baszta Rybacka

  • Kościół Macieja – to co przykuwa uwagę spacerowiczów to na pewno piękny, kolorowy dach. Płatne jest wejście zarówno do kościoła jak i na jego wieżę. Początki obiektu sięgają XIII wieku. Nazywany jest Budzińską Świątynią Koronacyjną, bo był miejscem koronacji oraz ślubów królewskich. Znajduje się przy Placu Świętej Trójcy, na której znajduje się Kolumna Świętej Trójcy (postawiona w intencji zakończenia zarazy).

Budapeszt

  • Wieża Marii Magdaleny – pozostałość XIII wiecznego kościoła stojącego w tym miejscu, zniszczonego podczas bombardowań w trakcie II wojny światowej. Na wieżę można wejść. Na wyobraźnię oddziałują odsłonięte fundamenty gotyckiej świątyni oraz jedyne zachowane okno, które uzmysławiają jej dawną wielkość. Można tu wspomnieć, że wieża Marii Magdaleny to nie jedyne ruiny zabezpieczone i wkomponowane w krajobraz wzgórza zamkowego. Drugie to dawny Klasztor Dominikanów przy hotelu Hilton, blisko wspomnianego wcześniej Kościoła Macieja.

Budapeszt

3. Bazylika św. Stefana, Budapeszt

Największa kościół Budapesztu został ukończony w 1905 roku. Sam wstęp do obiektu jest bezpłatny. Biletu wymaga za to zwiedzenie skarbca oraz wejście na kopułę (lub wjazd windą). Bazylika przechowuje relikwię prawej dłoni świętego króla Stefana. Obok bazyliki znajduje się wyjątkowa lodziarnia Gelarto Rosa, gdzie lody nakładane są w formie róży. Wbrew pozorom pracownicy mają dużą wprawę i kolejka posuwa się bardzo sprawnie! Okolica obfituje w knajpki. Łatwo się tutaj dostać metrem (stacja: Bajcsy-Zsilinszky út). Parę kroków dzieli nas również od Opery Narodowej.

Bazylika św. Stefana

4. Wyspa Małgorzaty

Wspaniały teren zielony znajdujący się praktycznie w centrum miasta. Popularny wśród mieszkańców, a także miłośników joggingu. Wyspa znajduje się na Dunaju, można zejść na nią z mostu Małgorzaty, albo Arpada (każdy znajduje się na jej przeciwległym krańcu). Jeśli lubicie multimedialne pokazy to nie możecie pominąć fontanny Małgorzaty. Widowiska odbywają się od 11 do 20 o pełnych godzinach, a więc można podziwiać je zarówno w ciągu dnia jak i po zmroku. Wzdłuż brzegu wyspy, na całej jej długości ciągnie się ścieżka dla biegaczy. Spacerując możemy natknąć się na ruiny klasztoru i kościoła, gdzie córka króla węgierskiego, Małgorzata, spędziła większość swojego życia. Oprócz tego możemy wspiąć się na Wieżę Wodną, usiąść na ławeczce w Ogrodzie Różanym lub Ogrodzie Japońskim, odwiedzić mini zoo czy popluskać się w Termach Palatinus. Wszystko to na piechotę lub wynajętym rowerem/meleksem.

Fontanna Multimedialna

ogród różany w budapeszcie

5. Termy, Budapeszt

Budapeszt słynie z gorących źródeł. Łaźnie to jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta, bez których wielu turystów nie uważa swojej wizyty w Budapeszcie za pełną. Oprócz walorów zdrowotnych (ponad 130 ujęć wody termalnej!) termy dostarczają też walorów estetycznych. Budynki są pięknie dekorowane i wykończone. Do najważniejszych należą:

  • Łaźnie Szecheney – największe i chyba najbardziej znane w Budapeszcie. Kompleks składa się z 21 basenów i znajduje się w malowniczej okolicy pięknego parku i zamku Vajdahunyad.
  • Łaźnie Gellerta – ekskluzywny obiekt znajduje się we wspaniałym secesyjnym budynku. Przynależą do słynnego hotelu Gellert.
  • Łaźnie Rudas – ich historia sięga 1560 roku. Ciekawą możliwością są wejścia nocne w piątki i soboty (do 4 nad ranem). Na dachu znajduje się basen pod przeszkloną kopułą, pływając mamy okazję podziwiać nocne niebo. Znajdują się nad samym Dunajem, pod Górą Gellerta.
  • Łaźnie Király – świetne miejsce dla miłośników historii. Działają niezmiennie od 1565, ich wystrój to podróż w czasie. Bardzo klimatyczne miejsce, o niezwykłej architekturze.

termy

6. Plac Bohaterów

Nazywany również Placem Tysiąclecia lub Milenijnym. Po obu jego stronach znajdują się okazałe budynki: Muzeum Sztuk Pięknych (są tam takie perełki jak dzieła Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rafaela czy Rodina) oraz Pałac Sztuki (mieści wystawy czasowe). Najważniejszym elementem placu jest jednak Pomnik Tysiąclecia (wybudowany z okazji 1000-lecia państwa węgierskiego). Centralną kolumnę zajmuje archanioł Gabriel (według legendy ukazał się pierwszemu królowi Węgier, Stefanowi). Na cokole znajdują się jeźdźcy: książę Arpad i sześciu jego wodzów. Całość otacza kolumnada z ważnymi dla historii Węgier postaciami m.in. św. Stefanem, Ludwikiem Węgierskim, czy Maciejem Korwinem. Plac był świadkiem wielu demonstracji politycznych w historii kraju.

Plac Bohaterów

7. Zamek Vajdahunyad

Idąc za Plac Bohaterów nie można przeoczyć ogromnego parku otaczającego Zamek Vajdahunyad. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Budapeszcie. Zamek jest bajkowy i architektonicznie niezwykły. Wybudowano go łącząc style różnych epok (gotyku, renesansu i baroku). Tym bardziej dziwi to, że jest często pomijany na trasie grupowych wycieczek autokarowych. Warto zarezerwować kilka godzin na spacer po przyległym terenie. Szczególnie ciekawe są piękne detale, rozety oraz pomnik Anonymusa (kronikarza węgierskiego o nieznanym imieniu). Bilet wstępu to 1600 HUF (około 20 zł, w środku Muzeum Rolnictwa).

Po przylegającym jeziorze możemy popływać łódką. Dla podróżujących z dziećmi atrakcyjna może być wizyta w ZOO (jedno z najstarszych na świecie!), albo Termach Szecheney.

Budapeszt

8. Góra Gellerta i Cytadela

Bardzo blisko Wzgórza Zamkowego znajduje się najwyższe w mieście wzniesienie (235 m). Biskup Gellert, któremu wzgórze zawdzięcza nazwę, został tutaj zamordowany przez pogan (według legendy zrzucono go ze szczytu w drewnianej beczce). Na szczycie znajduje się Cytadela (zamknięta dla turystów) oraz Pomnik Wolności. Jest to świetny punkt widokowy na miasto. Obecnie jest to wspaniałe miejsce relaksu i wypoczynku. Porośnięta drzewami, z licznymi ścieżkami daje wytchnienie w gorące dni. U podnóża godnym uwagi jest piękny wodospad, wypływający przy pomniku Gellerta, a schodząc z drugiej strony Kościół w Skale (z Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej).

Pomnik Wolności

9. Hala Targowa (Vásárcsarnok), Budapeszt

Ta największa Hala Targowa (ale nie jedyna!) znajduje się tuż przy Moście Wolności, przez który przejdziemy schodząc z Góry Gellerta. Wybudowana pod koniec XIX wieku imponuje swoją wielkością. Na parterze znajdują się produkty typu warzywa, owoce, wędliny (warto zaopatrzyć się w słynną węgierską paprykę, pastę paprykową czy wino Tokaj), piętro zajmują knajpki. Wśród naszego testowania węgierskiej kuchni nie powinno braknąć takich smakołyków jak langosza (placek smażony na głębokim oleju, najczęściej podawane ze śmietaną i tartym żółtym serem), gulaszu węgierskiego czy leczo.

hala targowa

10. Aquincum (Obuda), Budapeszt

W dzielnicy Obuda, która kiedyś była samodzielnym miastem znajdują się ruiny rzymskiego miasta Aquincium. Według dostępnych źródeł mieszkało tutaj ponad 40 000 mieszkańców. Zachowały się pozostałości amfiteatrów, term oraz budynków mieszkalnych (np. Willa Herkulesa z ciekawymi mozaikami; czynna od 1.04 do 31.10, środa-niedziela; wstęp wolny). Do zwiedzania udostępnione jest także niewielkie muzeum. Do pozostałości antycznego miasta możemy podjechać kolejką podmiejską (stacja Aquincum).

aquincum

Jeśli spodobał Ci się mój artykuł na temat Budapesztu zachęcam do zapoznania się z innymi postami: GozoMalta, MediolanSewilla, Praga.

Będzie mi miło jeśli dołączysz do mnie na Facebooku – Świat według Blondyki, dzięki czemu będziesz na bieżąco ze wszystkimi pojawiającymi się na stronie nowościami.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!