Kopalnia Guido – Historia

Kopalnia Guido w Zabrzu to klejnot na mapie turystycznej Śląska, oferujący niepowtarzalne wrażenia i spojrzenie w górniczą duszę regionu. Swoją nazwę zawdzięcza księciu Guido Henckel von Donnersmarck, który zainicjował jej budowę w 1855 roku. Przez lata, kopalnia była miejscem ciężkiej pracy górników, wydobywających węgiel kamienny. Po zaprzestaniu wydobycia przez pewien czas była kopalnią doświadczalną. Testowano tutaj nowe maszyny i urządzenia górnicze. Obecnie nie jest już czynna. Zamieniona w muzeum, Kopalnia Guido zachwyca autentycznością i pozwala na zrozumienie historii oraz trudu górniczego życia.

Trasa turystyczna pozwala na zjechanie na poziom 320 metrów pod ziemię. Turyści zjeżdżają autentyczną szolą górniczą. Na miejscu czeka nas również przejażdżka oryginalną elektryczną kolejką podwieszaną. Prezentowane są warunki wydobycia oraz rozwój techniki górniczej od XIX wieku do czasów współczesnych. Jednym z największych atutów trasy jest to, że wszystkie maszyny są nadal sprawne. Przewodnik demonstruje ich działanie co niesamowicie pobudza wyobraźnię.

Kopalnia Guido to nie tylko historia i podziemne trasy. To także miejsce, w którym odbywają się obecnie koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Można zorganizować tam również własne spotkanie jak np. wyjątkową kolację. Unikatową atrakcją jest również podziemny pub, gdzie można odpocząć po zwiedzaniu, delektując się atmosferą miejsca.

Kopalnia Guido Kopalnia Guido

Wskazówki dla Zwiedzających

  • Koszt biletu: 60 zł/osoba dorosła, 47 zł/bilet ulgowy.
  • Rezerwacja Wizyty: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (maksymalnie 24 osoby w grupie), konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów. Można to zrobić na oficjalnej stronie pod tym adresem.
  • Zwiedzanie z dziećmi: dzieci muszą mieć ukończone 6 lat, aby móc wziąć udział w zwiedzaniu.
  • Przemyśl co ubierzesz: Temperatura pod ziemią jest stała przez cały rok, wynosi między 13-16 stopni. Może się więc sporo różnić od tej na powierzchni. Dodatkowo konieczne są wygodne buty, z płaską podeszwą.
  • Bezpieczeństwo: Śledź wskazówki przewodnika i stosuj się do zasad bezpieczeństwa. Wszystkie maszyny, które są na trasie zwiedzania wciąż działają.
  • Na terenie kopalni znajduje się bezpłatna toaleta, szafki gdzie można zostawić plecak oraz sklepik z pamiątkami.

Zapraszam do poznawania pięknej Polski z moimi pozostałymi artykułami: Pałac Myśliwski w Antoninie, Ogród Lawendy w Ostrowie, Sky Walk w Świeradowie Zdrój, Zamek Czocha czy Zamek Moszna.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!