Mediolan to stolica włoskiego regionu Lombardia. Najbogatszego i najbardziej rozwiniętego gospodarczo w kraju (a przy tym najgęściej zaludnionego). Region ten słynie m.in. z przemysłu motoryzacyjnego, ale także z pięknych tras narciarskich, największych jezior i wspaniałej przyrody. Więcej na ten temat poruszam w moim e-booku dotyczącym Lombardii.
Mediolan – największe atrakcje
Duomo (Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie)
Choć wiele osób utożsamia Duomo z mediolańską świątynią warto wiedzieć, że słowo to oznacza w języku włoskim po prostu katedrę i jest często stosowane także do innych włoskich budowli sakralnych. Jest to wspaniały przykład gotyckiej architektury, a przy tym jeden z największych kościołów na świecie. Budowa rozpoczęła się pod koniec XIV wieku i trwała prawie 200 lat. Katedra została wybudowana na miejscu jeszcze starszych, wczesnochrześcijańskich obiektów. Co ciekawe to właśnie tutaj Napoleon został koronowany na króla Włoch. Duomo robi oszałamiające wrażenie i naprawdę warto obejść je kilkakrotnie, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, by docenić wszystkie detale tej pięknej świątyni.
Bilet podstawowy czyli wejście do katedry to koszt 5 euro. Dostępne są również droższe bilety oraz pakiety np. na dach Duomo, który imponuje 135 gargulcami, pinaklami oraz rzeźbami. Godziny otwarcia to 9-19, bilet można zakupić online oraz na miejscu, w kasach biletowych i biletomatach.
W środku zobaczymy m.in. Battistero Paleocristiano (IVw., miejsce gdzie w 387 r. św. Ambroży ochrzcił św. Augustyna), krucyfiks z gwoździem z krzyża Chrystusa oraz poruszającą rzeźbę św. Bartłomieja obdartego ze skóry. Warto również zwrócić uwagę na witraże, jedne z największych na świecie.
Uwaga: Pamiętajmy o tym, że nasz strój zostanie sprawdzony i nie zostaniemy wpuszczeni do katedry jeśli nie ubierzemy się odpowiednio.
Dojazd: Stacja metra Duomo.
Galeria Wiktora Emanuela II (Galleria Vittorio Emanuele II)
Mediolan nazywany jest miastem mody, a to miejsce to raj dla miłośników najlepszych projektantów. Znajdziemy tu butiki najdroższych marek: Prada, Versace, Louis Vuitton, Giorgio Armani, Gucci. Przenocujemy również w wyjątkowym, bo 7 gwiazdkowym hotelu Seven Stars Galleria. Galeria wybudowana w XIX wieku i nazwana na cześć pierwszego króla zjednoczonych Włoch znajduje się przy Duomo i naprawdę trudno ją przeoczyć. Obowiązkowo przyjrzyjmy się podłodze. Są tam herby różnych miast zjednoczonych Włoch. Podobno zakręcenie się na pięcie, trzy razy wokół własnej osi, na jądrach byka Turynu przynosi szczęście! Pasaż jest otwarty całą dobę. Przechodząc przez galerię na drugą, przeciwną niż Duomo stronę znajdziemy się przed La Scalą, najsłynniejszą operą świata (z zewnątrz dość niepozorną).
Zamek Sforzów (Castello Sforzesco)
Początki zamku sięgają wieku XIV oraz rodu Viscontich. Jednak już wiek później Castello przeszło w ręce Sforzów, których imię nosi do dzisiaj. Warto wspomnieć, że to ten sam ród, z którego pochodziła polska królowa (żona Zygmunta Starego i matka Zygmunta Augusta), Bona Sforza.
Zamek posiada aż trzy wewnętrzne dziedzińce, na które wstęp jest bezpłatny. W środku możemy zobaczyć wspaniałą kolekcję sztuki, Muzeum Egipskie, Muzeum Prehistorii, czy Muzeum Instrumentów Muzycznych. Bilet wstępu to 5 euro.
Za zamkiem znajduje się Parco Scampione (największy mediolański park), z imponującym łukiem triumfalnym (Arco della Pace).
Stacja metra: Cairoli Castello (lub Lanza albo Moscova).
Ostatnia Wieczerza
Chyba każdy słyszał o tym słynnym dziele Leonarda da Vinci. Arcydzieło możemy oglądać w refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie. Znajduje się on bardzo blisko Zamku Sforzów. Koszt biletu to 15 euro. Jeśli chcecie zobaczyć Ostatnią Wieczerzę podczas waszej wizyty w Mediolanie należy jak najszybciej zarezerwować bilety online. Rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, nawet kilka miesięcy przed danym terminem. Gdy terminów brak, a bardzo wam zależy na zobaczeniu dzieła szansą jest pojawienie się w kasie biletowej o 8 rano, sprzedawane są wtedy bilety „z odzysku”.
Stacja metra: Conciliazione
Nowoczesny Mediolan
Mediolan to nie tylko stolica mody, ale również prężne centrum biznesowe. W mieście ma siedzibę wiele międzynarodowych firm, to tutaj przyjeżdżają włosi marzący o wielkiej karierze zawodowej. Jeśli lubisz nowoczesną architekturę warto zwrócić uwagę na choć jeden z dwóch punktów biznesowych miasta:
Gae Aulenti Square: znajduje się blisko Stazione Centrale (dworca głównego – największego we Włoszech). Naszą uwagę zwrócą z pewnością wieżowce Bosco Verticale (Pionowy Las), pokryte zielenią i samowystarczalne oraz najwyższy wieżowiec Włoch (Torre Unicredit, 231 metrów).
Stacja metra: Porta Nuova lub Garibaldi.
Tre Torri – City Life: Jej nazwa wzięła się od trzech wież, zaprojektowanych przez trzech znanych architektów (w języku potocznym wieża prosta, wieża krzywa, wieża kręcona). Sąsiadują z nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi i ciekawą architektonicznie galerią handlową.
Stacja metra: Tre Torri.
Towarzyski Mediolan – Aperitivo nad Naviglio Grande
Mediolan postrzegany jest jako kolebka aperitivo, tj. pory dnia (najczęściej 18.00-22.00), w czasie której w cenie jednego drinka (na ogół 8-12 euro) mamy dostępny bufet, z którego możemy korzystać do woli. Od klasy lokalu i jego renomy zależy to czy zostaną nam zaoferowane proste przekąski czy kilka rodzajów ciepłych dań. W stolicy Lombardii szczególnie popularne są te koło Navigli, czyli urokliwej dzielnicy starych kanałów. Największy z nich to Naviglio Grande. Wśród polecanych miejsc są m.in. Mag Cafè, Rita, La Prosciutteria czy Yguana Cafe.
Stacja metra: Porta Genova
Jeśli planujecie wakacje w tym regionie Włoch to zachęcam do zapoznania się z moimi pozostałymi artykułami dotyczącymi Lombardii: Como i Lecco oraz moim e-bookiem.