Villa Carlotta – ogród botaniczny oraz rezydencja nad brzegiem jeziora Como

Obiekt ma ponad 300 lat historii. Pierwotnie należał do rodziny Clerici. Ostatnia potomkini tego rodu sprzedała willę Giovanniemu Sommariva, który zgromadził w niej rzeźby np. Antonio Canovy czy Berthela Thorvaldsena. Villa Carlotta swoje imię wzięła jednak od kolejnej właścicielki, przedwcześnie zmarłej Carlotty (Karoliny). Willę, z okazji zamążpójścia, kupiła i podarowała jej matka, królewna Marianna Orańska. Wybrankiem Carlotty był Jerzy II, książę Saksonii-Meiningen. Obecnie willa to własność państwa.

Villa CarlottaDość sprawne przejście willi oraz ogrodów zajmie wam 3 godziny. Na terenie znajdują się toalety, kawiarnia. Jeśli macie swój prowiant to można skorzystać ze specjalnie przygotowanej strefy piknikowej. Odpocząć można na jednej z wielu ławek. Często ze wspaniałym, panoramicznym widokiem na jezioro Como. Jeśli planujecie pobyt tam całą rodziną i nie chcecie się śpieszyć, to wizyta może wam zająć większą część dnia. Przy kasach znajduje się sklepik z pamiątkami. Przy kupnie biletu otrzymacie mapkę parku. Możecie eksplorować go samodzielnie, bądź korzystając z jednej z dwóch wyznaczonych tras zwiedzania: krótkiej, niebieskiej (45 minut) oraz dłuższej, czerwonej (90 minut).

Tremezzina

Ogród najokazalej prezentuje się wiosną. Wtedy kwitnie piękna kolekcja azalii oraz różaneczników, magnolii, wisteria (glicynia). Nie oznacza to jednak, że w innym okresie nie warto odwiedzić ogrodu botanicznego. Wrażenie robi m.in. bambusowy zagajnik, piękna fontanna, okazałe palmy, kolekcja kaktusów czy tunel z cytrusami. Dozwolone jest wejście z psem, ale wyłącznie na smyczy. Dostępne są również dwie windy, które umożliwiają wjazd na wyższe poziomy ogrodu.

Villa Carlotta

Tremezzo

Informacje praktyczne

Do Villi Carlotta można dostać się promem, który zatrzymuje się u jej bram. Przystanek nazywa się „Villa Carlotta”. Dopływa tam większość promów, które kursują w tzw. środkowej części jeziora, czyli na obszarze najbardziej eksplorowanym przez turystów. Alternatywnie warto również sprawdzić promy do i z przystanku „Tremezzo”, który znajduje się zaledwie 500 metrów dalej. Rozkład połączeń można sprawdzić online tutaj. Jest też dostępny w wersji papierowej, na każdym przystanku statku.

Większość podróżnych dojeżdża pociągiem do Varenny i tam wsiada w promy kursujące do najpopularniejszych miasteczek nad jeziorem Como m.in. Bellagio, Menaggio, Lenno czy Bellano (do tego ostatniego można również podjechać pociągiem). Do Varenny można dojechać bezpośrednio pociągiem z Mediolanu. Jadąc z Bergamo czeka nas przesiadka w Lecco. Aktualny rozkład jazdy pociągów możecie sprawdzić tutaj, albo w wygodnej aplikacji Trenitalii (można w niej od razu kupić bilety oraz sprawdzić, z którego peronu odjeżdża pociąg).

Jeśli planujecie zwiedzenie więcej niż jednego miejsca w ciągu dnia, warto rozważyć kupno całodziennego biletu na promy. Upoważnia on do nielimitowanych podróży i przystanków na trasie. Przykładowo cena połączenia Varenna – Villa Carlotta w jedną stronę to 4,60 euro. Bilet całodzienny z Varenny to zaś koszt 15 euro. Kasy są otwarte 20 minut przed przypłynięciem statku, zamykają się 5 minut przed jego przypłynięciem. Uwaga: w niektórych miejscach możliwa jest płatność za bilet jedynie gotówką (np. w Bellano).

Villa Carlotta jest otwarta codziennie od 10-19 (ostatnie wejście o 18.00). Bilet kosztuje 12 euro, są dostępne również bilety ulgowe. W cenę biletu wchodzi zwiedzanie ogrodu oraz willi. Nie da się kupić wejściówki jedynie do ogrodu. Jeśli planujecie wizytę w wysokim sezonie warto zakupić bilety wcześniej online tutaj, aby uniknąć niepotrzebnego stania w kolejce do kasy.

Villa Carlotta

Jezioro Como

jezioro Como

Jeśli planujecie wycieczkę nad jezioro Como zachęcam do zapoznania się z moimi wcześniejszymi artykułami, np. Lecco – bajkowe widoki Piani d’Erna czy Como – najpiękniejszy punkt widokowy.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!