Brescia – perła Lombardii: przewodnik po najważniejszych zabytkach

Brescia, położona w regionie Lombardia na północy Włoch, to miasto bogate w zabytki i kulturowe atrakcje. Od 2011 jej zabytki znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2023 roku miasto zostało (razem z sąsiednim Bergamo) Włoską Stolicą Kultury. Z niezwykłą historią sięgającą czasów starożytnych, Brescia oferuje mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia. W tym artykule przedstawiam pięć z nich, które z pewnością zapadną wam w pamięć.

1. Brixia: Tempio (Świątynia) Capitolino – Brescia na liście UNESCO

Brescia w czasach rzymskich funkcjonowała pod nazwą Brixia. Obszar archeologiczny Brixia to jedne z najlepiej zachowanych zabytków rzymskich północnych Włoch oraz świadectwo bogatej i imponującej historii miasta. Brixia opuszczona pod koniec epoki starożytnej została ponownie odkryta na początku XIX wieku.

Tempio Capitolino

Kupując bilet wstępu w kasie dostaniemy informację kiedy startuje najbliższa grupa, z którą możemy wejść do wnętrz.  Są one chronione przez specjalne drzwi utrzymujące odpowiednie dla zabytku warunki. Nie ma możliwości samodzielnego zwiedzania. Pierwszym punktem na trasie są niesamowite, wspaniale zachowane freski w republikańskiej świątyni z lat 75-60 p.n.e. Następnie przechodzi się do Capitolium. Świątynia ta została zbudowana w 73 roku n.e. na zlecenie cesarza Wespazjana. Była poświęcona trzem bóstwom: Jowiszowi, Junonie oraz Minerwie. Uwagę zwracają imponujące kolumny przed wejściem. W środku zaś zobaczymy pięknie zachowany posąg Uskrzydlonej Wiktorii z I wieku n.e. czy głowę Minerwy. Na terenie obszaru archeologicznego znajdują się również ruiny rzymskiego teatru, które zwiedza się samodzielnie.

Brescia

Brescia

Bilet wstępu kosztuje 8 euro. Tempio Capitolino znajduje się tuż obok Muzeum Santa Giulia, co sprawia, że warto połączyć te dwie atrakcje podczas jednej wizyty. Bilet łączony to koszt 15 euro. Przy planowaniu podróży pamiętajcie, że obiekty te są zamknięte w poniedziałek. W pozostałe dni tygodnia są czynne od 10-18. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum.

2. Piazza della Loggia

Piazza della Loggia to historyczne serce Brescii. Na głównym placu miasta anajduje się wiele zabytków, takich jak Palazzo della Loggia – piękny renesansowy budynek, który obecnie pełni funkcję ratusza. Wyróżnia się wspaniałymi arkadami, bogatymi zdobieniami oraz marmurową fasadą. Piazza otaczają także inne interesujące budowle. Jedną z nich jest Torre dell’Orologio, czyli wieża zegarowa z zegarem astronomicznym, który pokazuje nie tylko godzinę, ale także fazy księżyca, znaki zodiaku oraz pozycję słońca. Kolejna to Monti di Pietà, dawna siedziba lombardzkiego banku. Plac to świetne miejsce, aby odpocząć, wypić kawę czy posilić się przed dalszym zwiedzaniem.

Torre dell'Orologio

3. Katedra Santa Maria Assunta

Brescia może się poszczycić nie jedną, ale dwiema katedrami! Duomo Vecchio (Stara Katedra) i Duomo Nuovo (Nowa Katedra) tworzą zjawiskowy kontrast stylów architektonicznych. Stara Katedra to okrągła romańska budowla z XI wieku, którą warto odwiedzić, aby zobaczyć wspaniałe freski, obrazy Francesco Maffei oraz kryptę. Nowa Katedra, zbudowana w XVII wieku, zachwyca swoją barokową fasadą i bogato zdobionym wnętrzem. Przylegają do siebie, na sporym placu Piazza Paolo VI.  Wstęp do nich jest wolny.

Duomo w Brescii

4. Castello Di Brescia

Zamek w Brescii (Castello di Brescia) to kolejny obowiązkowy punkt na mapie miasta. Zbudowany na wzgórzu Cidneo, zamek oferuje nie tylko wspaniałe widoki na Brescię, ale także szereg eksponatów w muzeach znajdujących się na jego terenie. W zamku mieści się Muzeum Zbrojowni (Museo delle Armi) oraz Muzeum Odrodzenia (Museo del Risorgimento), które prezentują bogatą historię regionu. Spacer po zamkowych murach i ogrodach to doskonały sposób na spędzenie popołudnia i cieszenie się panoramą miasta. Bilet wstępu obowiązuje na zwiedzanie wystaw (12 euro), teren zamku jest dostępny bezpłatnie. Podejście jest dość strome, ale warte wysiłku. Pod zamek prowadzi też droga więc można podjechać do niego taksówką. Więcej informacji znajdziecie na stronie zamku.

Brescia

Castello di Brescia

5. Muzeum Santa Giulia – Brescia na liście UNESCO

Muzeum Santa Giulia to prawdziwy skarb Brescii. Znajduje się w historycznym kompleksie klasztornym założonym przez Longobardów w VIII wieku. Muzeum oferuje bogatą kolekcję dzieł sztuki i archeologii, obejmującą okresy od starożytnego Rzymu po średniowiecze. Muzeum jest ogromne, warto mieć to na uwadze planując jego zwiedzanie. Przy kasach dostępne są szafki, gdzie warto zostawić nadmiar bagażu. To na co warto zwrócić uwagę to wspaniale zachowany rzymski Domus dell’Ortaglia, a także unikatowe freski, szczególnie w dwóch miejsach: w kościele Santa Maria in Solaro oraz w kościele San Salvatore. Jeśli jesteście w Brescii nie możecie ominąć tego muzeum.

Santa Giulia

Santa Giulia

Brescia – przydatne informacje

Brescia to miejsce, które z pewnością zachwyci każdego miłośnika historii i sztuki. Od starożytnych rzymskich ruin po wspaniałe renesansowe budowle, to miasto oferuje różnorodność zabytków i atrakcji. Zaplanuj swoją podróż do Brescii i przekonaj się na własne oczy, dlaczego warto odwiedzić to włoskie, urokliwe miasto. Dojazd jest niezwykle prosty. Zarówno z Bergamo jak i Werony (najbliższe lotniska) kursują bezpośrednie pociągi. Aktualny rozkład można sprawdzić na stronie bądź w aplikacji Trenitalii. Bezpośrednie połączenia do Brescii oferuje również Flixbus, z takich miast jak Mediolan, Bolonia, Wenecja, Bergamo (bezpośrednio z lotniska) czy Werona.

W Brescii funkcjonuje metro. Można nim podjechać ze stacji kolejowej (przystanek Stazione FS) do przystanków Vittoria lub San Faustino. Nie są to natomiast duże odległości i na starówkę można dojść bez problemu pieszo (najdalszym punktem na trasie jest zamek, który dzielą od stacji 2 km). Przy wyjściu z dworca znajduje się infomacja turystyczna, warto wziąć ze sobą plan miasta (Infopoint Stazione, Viale della Stazione 47).

Jeśli planujecie wyprawę do północnych Włoch zapoznajcie się z innymi moimi atykułami, np. Cascate del Varone, czy Orrido di Bellano – wąwóz nad jeziorem Como.

Koniecznie wpadnijcie też na mojego Instagrama, aby nie przegapić żadnych nowości.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!