Historia i Położenie
Vicus Caprarius, nazywane „Miastem Wody”, zostało odkryte stosunkowo niedawno, w 1999 roku, podczas prac budowlanych, przy renowacji kina Trevi. Archeolodzy natrafili na dobrze zachowane pozostałości starożytnych budynków i kanałów wodnych. Najgłębiej znajdują się ruiny insuli (domu mieszkalnego) z czasów Nerona, następnie domus (bogatszej willi). Wkrótce stworzono tutaj zbiornik wody dla funkcjonującego obok akweduktu Aqua Vergine.
Akwedukt zbudowany w 19 roku p.n.e., za czasów panowania Oktawiana Augusta, był monumentalnym systemem zaopatrzenia w wodę i kluczowym elementem infrastruktury Rzymu. Aqua Vergine, znany również jako Aqua Virgo, przynosił czystą, pitną wodę z okolicznych gór aż do centrum miasta. Wodą z akweduktu zasilana jest do chwili obecnej pobliska fontanna di Trevi, gdzie kończy on bieg.
Oprócz ruin wspomnianych obiektów wystawiona jest również kolekcja amfor, monet czy fragmentów ozdobnej architektury.
Zwiedzanie Vicus Caprarius
Obszar archeologiczny został udostępniony do zwiedzania w 2004 roku. Znajduje się bardzo blisko Fontanny di Trevi, pod adresem Vicolo del Puttarello 25. Wejście jest dobrze oznaczone. Można zarezerwować bilety przez internet, ale nie ma takiego wymogu. Mimo położenia w popularnej dzielnicy Rzymu, do środka można wejść w miarę płynnie. Przy wejściu stoi pani z tabletem, która mówi zainteresowanym osobom, o której godzinie jest najbliższe wejście. Te są praktycznie co chwilę. Bilet jest stosunkowo tani, kosztuje 4 euro. Można również wypożyczyć audioguide. Na zwiedzanie należy zaplanować około 40 minut. Obecnie godziny otwarcia to 11-17, od wtorku do niedzieli (poniedziałki zamknięte). Istnieje również możliwość zwiedzania w grupie, z przewodnikiem (po włosku lub po angielsku). Koszt takiego zwiedzania to 8 euro. Aby zarezerwować wejście na konkretną godzinę, bądź sprawdzić aktualne godziny zwiedzania warto odwiedzić oficjalną stronę internetową Vicus Caprarius. Na miejscu można również skorzystać z toalety.
Jeśli planujecie swoją podróż do Rzymu to zachęcam Was do zapoznania się również z innymi artykułami dotyczącymi atrakcji Wiecznego Miasta Case Romane na wzgórzu Celio czy Muzeum Foma Urbis.