W sercu Rzymu, na wzgórzu Celio, znajduje się jeden z mniej znanych, a zarazem fascynujących skarbów starożytności – Case Romane del Celio (rzymskie domy na wzgórzu Celio). To kompleks domów i pomieszczeń, ukrytych pod bazyliką Santi Giovanni e Paolo (świętych Jana i Pawła).

Historia oraz architektura

Domus zostały odkryte w 1887 roku przez Ojca Germano di San Stanislao, rektora bazyliki w tamtym czasie. Miejsce jest jednym z najpiękniejszych miejsc w podziemnym Rzymie, dzięki nadzwyczajnemu stanowi zachowania pomieszczeń oraz ich wielkiej wartości historycznej, artystycznej i religijnej.
Kompleks składa się z około 20 pomieszczeń, rozlokowanych na różnych poziomach wzgórza Celio, datowanych na okres od I do IV wieku. Najniżej znajduje się dwupoziomowy dom, wyposażonego w prywatną łaźnię (balneum) z początku II wieku n.e. Kolejne warstwy to sklepy (tabernae), insule (mieszkalny budynek wielorodzinny), mieszkania oraz przestrzenie sakralne. Sale charakteryzują się dobrze zachowanymi freskami ściennymi oraz mozaikami podłogowymi. Kolumny i kapitele świadczą o wysokim statusie społecznym ich mieszkańców. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów Case Romane del Celio jest różnorodność stylów dekoracyjnych. Od prostych motywów geometrycznych po zaawansowane sceny mitologiczne i portrety.

rzym podziemny wzgórze Celio case romane

Jest to miejsce gdzie według tradycji żyli, ponieśli męczeństwo i zostali pochowani święci bracia Jan i Paweł. Działo się to około 362 roku n.e., za panowania cesarza Juliana Apostaty, który próbował przywrócić pogańskie kulty i zwalczyć chrześcijaństwo. Wydarzenie to uczyniło miejsce świętym i czczonym, a później doprowadziło do budowy obecnej bazyliki.

Zwiedzanie Case Romane del Celio

case romane

Wejście znajduje się na urokliwej Clivo di Scauro, starożytnej rzymskiej ulicy i niegdyś głównej osi wzgórza, która zachowała część swojego pierwotnego układu. Warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia na oficjalnej stronie. Obecnie obiekt jest otwarty od 10.00-16.00. Zamknięty we wtorki i czwartki. Bilet kosztuje 8 euro. Można zarezerwować go online (dodatkowe 2 euro), ale nie jest to popularne miejsce wśród turystów. Bez problemu można je zwiedzić bez wcześniejszej rezerwacji. Zwiedza się samodzielnie. Można również zdecydować się na wizytę z przewodnikiem, ale grupy są jedynie w języku włoskim. Na miejscu dostępne są autoguide’y (po angielsku i po włosku) w cenie 5 euro. Warto zaplanować minimum godzinę na eksplorację podziemi. Będąc na Celio zajrzyj do sąsiedniego Muzeum Forma Urbis, o którym poczytasz tutaj.

 

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!