Historia i Konstrukcja

Hale Trajana (Mercati di Traiano) zostały wybudowane w Rzymie na polecenie cesarza Trajana około 112 roku n.e. Przy ich budowaniu, aby pozyskać więcej miejsca, zniwelowano częściowo zbocze sąsiedniego Kwirynału. Pierwotnie archeolodzy sądzili, że był to wielki, starożytny kompleks handlowy. Stąd współczesna nazwa, mercato – targ, rynek. Obecnie przyjmuje się jednak, że budynek służył jako biura administracji cesarza Trajana.

Architektura Hal Trajana była niezwykle imponująca jak na ówczesne czasy. Centralnym punktem kompleksu jest Wielka Hala, kilkupoziomowy budynek z salami wychodzącymi w stronę jednego, centralnego pomieszczenia.  Oprócz tego możemy zejść na poziom Forum Trajana, wejść na taras widokowy, czy przejść się antyczną ulicą, która oddzielała od siebie budynki (Via Biberatica). Do kompleksu przylega malutki ogród Giardino delle Milizie, od nazwy wieży Milizie z XII wieku, która się w nim znajduje.

Hale Trajana, odkryte w latach 1926-1934, imponują swoim rozmieszczeniem na łącznie 6 poziomach oraz doskonałym stanem zachowania. Obecnie wnętrza służą Muzeum For Cesarskich (Forum Cezara, Forum Augusta, Forum Wespazjana, Forum Nerwy, Forum Trajana). Możemy podziwiać liczne rzeźby, ceramikę czy dekoracyjne elementy architektoniczne.

hale trajana mercati di traiano hale trajana

Hale Trajana – Zwiedzanie

Wejście znajduje się od ulicy Via Quattro Novembre 94. Jeśli chcecie zjeść coś na szybko przed zwiedzaniem, to warto idąc od strony kolumny Trajana zahaczyć o pizzę na kawałki w Grano (Via Magnanapoli 9). Bilet do Hal Trajana kosztuje 13 euro (bez dodatkowych wystaw). Dodatkowo można wypożyczyć videoguide (dostępne języki: angielski, włoski, francuski, hiszpański, niemiecki) w cenie 7 euro. Otwarte codziennie od 9.30-19.30. Aktualne godziny otwarcia możecie potwierdzić na oficjalnej stronie muzeum. 

Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć minimum półtorej godziny. Nie trzeba robić wcześniejszej rezerwacji. Pomimo położenia blisko najbardziej znanych atrakcji Rzymu niewielu turystów decyduje się wejść do środka. Na miejscu znajduje się sklepik z pamiątkami.

hale trajana

Jesli wybieracie się do Rzymu to zachęcam do zapoznania się z moimi artykułami dotyczącymi Case Romane na wzgórzu Celio, Muzeum Forma Urbis czy Vicus Caprarius (Miasto Wody).

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!