Rzym, Wieczne Miasto, jest domem dla niezliczonych skarbów historycznych i artystycznych. Muzeum Forma Urbis zostało otwarte 12 stycznia 2024 roku, dzięki czemu pierwszy raz od stu lat można podziwiać zachowane fragmenty Forma Urbis. Muzeum położone na malowniczym wzgórzu Celio oferuje niezwykłe spojrzenie na bogatą przeszłość Rzymu.

Tajemnice Przeszłości: Co To Jest Forma Urbis?

Forma Urbis, znana również jako Marmurowy Plan Rzymu, to gigantyczna mapa starożytnego Rzymu. Wyryta w marmurze w III wieku n.e. przez architektów cesarza Septymiusza Sewera. Początkowo mapa obejmowała niemal wszystkie budynki, ulice i budowle miasta, prezentując Rzym w imponującej skali. Dziś, w Muzeum Forma Urbis, odwiedzający mogą podziwiać wyłącznie fragmenty tej niezwykłej mapy. Szacuje się, że z oryginalnych 150 płyt, o wymiarach 18 na 13 metrów, zachowało się jedynie 10 procent. Pozostałe elementy zostały zniszczone poprzez wykorzystywanie ich na przestrzeni wieków jako materiałów budowlanych.

celio rzymforma urbis

Muzeum Forma Urbis – zwiedzanie, bilety

Obiekt można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10-16, pamiętając że ostatnie wejście jest godzinę przed zamknięciem. Cena wstępu to 9 euro. Choć otwarcie nowego muzeum na mapie miasta przyciągnęło sporo rzymian, to nie trzeba robić wcześniejszej rezerwacji. Za bilet można zapłacić kartą. W zależności od tego jak bardzo interesuje Was temat architektury i planów miast na zwiedzanie trzeba przeznaczyć od 20 minut do 1 godziny. Muzeum Forma Urbis to w zasadzie jedna większa sala, w której pod przeszkloną podłogą można podziwiać ocalałe fragmenty planu Rzymu. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.

muzeum forma urbis

Wzgórze Celio: idealna lokalizacja na wyjątkowy spacer

Muzeum znajduje się na wzgórzu Celio, jednym z słynnych siedmiu wzgórz Rzymu. To spokojna i malownicza okolica, która ma wiele do zaoferowania. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Koloseum. Spacer po wzgórzu to nie tylko okazja do zobaczenia Forma Urbis. To również szansa na odkrycie mniej znanych zabytków i urokliwych uliczek. Warto zajrzeć do Parku Archeologicznego Celio (wstęp wolny), zwiedzić pięknie zachowany rzymski domus (Case Romane del Celio), przespacerować się nastrojową uliczką Clivo di Scauro czy odpocząć w parku Villa Celimontana.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!