Jeśli jesteś w Wenecji na więcej niż jeden dzień, albo jesteś tam już kolejny raz, to warto rozważyć wycieczkę na inne wyspy Laguny Weneckiej. Każda z nich jest inna, ale każda wyjątkowa. Zapraszam na „kolorową wyspę” – Burano.

Burano – dlaczego warto się tam wybrać?

Burano jest niewielkie, ale niezwykle urokliwe. Czyni to z wyspy znakomity cel wycieczki także dla rodzin z dziećmi. Domy są tutaj niższe, mniejsze niż w Wenecji. Nie spotkamy pałaców czy innych wyróżniających się budynków do odhaczenia w przewodniku. Burano jest dużo bardziej kameralne i niesamowicie fotogeniczne. Jeśli podczas podróży lubicie porobić fajne zdjęcia to możecie być pewni, że tutaj okazji do trafienia świetnego kadru będzie mnóstwo.

Mężczyźni na wyspie przez wieki trudnili się głównie rybołóstwem, a kobiety parały się wytwarzaniem najwyżej jakości koronek. Do dzisiaj działają liczne sklepiki, w których można zakupić ręcznie robione produkty takie jak koronkowe sukienki, obrusy czy szale. To prawdziwe małe dzieła sztuki.  Na wyspie, gdy wyjdziemy z promu, najlepiej się po prostu „zagubić”. Ostatecznie i tak trafimy do najciekawszych miejsc. Należą do nich:

  • Jedyny na wyspie Kościół San Martino, wybudowany w XVI wieku, z wyróżniającą się w krajobrazie krzywą dzwonnicą (kampanilą). Wstęp wolny.

Wenecja

  • Muzeum Koronki (Museo del Merletto), 10-16.00, zamknięte w poniedziałki. Bilet 5 euro, można też zakupić bilet łączony z Muzeum Szkła na Murano (12 euro).

Burano

  • Piazza Galuppi – główny (i jedyny) plac, przy którym koncentrują się knajpki i restauracyjki. W jego okolicy jest najwięcej sklepów z pamiątkami, a także jedyna toaleta publiczna (płatna 1,5 euro).
  • Urokliwe mostki – tym najpopularniejszym z pewnością jest Tre Ponti (w tłumaczeniu – trzy mosty), choć równie atrakcyjne widoki rozciągają się z Love Viewing Bridge. Spacerując po Burano nie sposób ich pominąć.

Burano

Wyspa jest bardzo czysta i zadbana. Jeśli traficie na nią na przełomie maja i czerwca, tak jak ja, możecie zostać dodatkowo oszołomieni zapachem kwitnących stefanotisów. Rośliny te są tutaj powszechnie formowane w kształt żywopłotu, bądź porastają domy.

Jak dotrzeć na kolorową wyspę koronek?

Na Burano dotrzemy z Wenecji vaporetto numer 12 (z Fondamente Nove w Wenecji; połączenie całoroczne przez wyspę Murano) oraz 14 (z San Marco-San Zaccaria w Wenecji, przez Lido i Punta Sabbioni; uwaga: połączenie sezonowe, funkcjonujące w okresie letnim). Do planowania podróży przydatna jest strona z rozkładami wszystkich linii.

Tip: Vaporetti są obsługiwane przez firmę ACTV. Bilet jednorazowy (ważny 75 minut, można w tym czasie się przesiadać) to koszt 7,50 euro. Dużo bardziej opłacalny jest bilet 24h (ważny 24 godziny od jego pierwszego użycia), szczególnie jeśli chcemy odwiedzić więcej wysp. Kosztuje 21 euro. Bilety można kupić w biletomatach na przystankach (dostępne kilka wersji językowych w tym po angielsku) oraz w kasach (te ostatnie tylko na większych przystankach).

Burano

Jeśli już będziecie na Burano warto zajrzeć na sąsiednią wyspę Torcello, którą opisałam w tym artykule. Naprawdę warto!

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!