Historia i stan obecny

La Scatola Archeologica, czyli skrzynka/pudełko/szkatułka archeologiczna znajduje się pod budykiem mieszkalnym na Awentynie. Podczas budowy parkingu podziemnego tego bloku odkryto ruiny rzymskiego domus czyli domu. Zachowały się tam freski oraz mozaiki, wśród których warto zwrócić uwagę na np. mozaikę z papugą czy o motywach roślinnych. Dla odwiedzających przygotowany jest spektakl światło-dźwięk. Powoli podświetlają się kolejne ciekawe elementy. Dzięki temu w niektórych miejsach możliwe było również „uzupełnienie” mozaik, by dać pogląd jak wyglądały w całości. Wszystkiemu towarzyszy głos narratora, niestety w języku włoskim. Po zakończeniu spektaklu można również zadać pytania osobie oprowadzającej grupę.

Szacuje się, że pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z VIII w p.n.e. (czyli okresu założenia Rzymu). La Scatola Archeologica pochodzi jednak z II w p.n.e., a w późniejszych latach, aż do II w n.e. była wielokrotnie przebudowywana. Zidentyfikowano tutaj kilka poziomów nakładających się na siebie budowli. Zachowała się m.in. część mieszkalna, pomieszczenia służące przechowywaniu jedzenia czy systemów hydraulicznych.

la scatola archeologica la scatola archeologicaAwentyn Rzym

La Scatola Archeologica – zwiedzanie

Zwiedzanie dostępne jest wyłącznie w soboty (a dokładniej cztery pierwsze soboty miesiąca). Zwiedza się w grupie, maksymalnie 20 osobowej. Wejścia odbywają się o 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 oraz 18.00. Wizyta odbywa się w języku włoskim. Cena biletu to koszt 12 euro. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja na stronie internetowej. Na ogół można spokojnie kupić bilet online w dniu zwiedzanie, są one dostępne. Nie istnieje za to możliwość kupienia go na miejscu.

Miejsce zbiórki to plac Albania 35 (przed wejściem do budynku), niedaleko stacji benzynowej. Jest również opcja wizyty w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim, chińskim oraz japońskim. W tym celu należy napisać na adres: scatolaarcheologica@archeologia.it. Niestety wymaga to rezerwacji całej tury wejścia. Na zwiedzanie trzeba zarezerwować godzinę.

Jeśli planujesz swój pobyt w Rzymie to zachęcam do zapoznania się z moimi pozostałymi artykułami: Palazzo Colonna, Muzeum Forma Urbis, Vicus Caprarius, Via Appia Antica, Hale Trajana, Case Romane na wzgórzu Celio.

Uważasz, że treści na moim blogu są wartościowe? Będzie mi niezmiernie miło jeśli postawisz mi kawę!